Różnorodności

5 zalet żłobka

W raz z początkiem roku szkolnego ruszają również nabory do żłobków. Żłobki powstały z myślą o rodzicach, którzy przede wszystkim ze względów zawodowych musza wrócić do pracy, a nie mogą liczyć na opiekę np. babci, cioci lub niani. Przed oddaniem dziecka do żłobka targają nami różne uczucia i zadajemy sobie liczne pytania, jednak nie taki żłobek straszny jak mogłoby się wydawać. Każdy żłobek posiada 5 podstawowych zalet.

5 zalet żłobka 

  1.  Żłobek oferuje fachową opiekę nad dziećmi. Opiekunki z żłobku są starannie przeszkolone i wykształcone zazwyczaj w kierunku pedagogicznym. Posiadają wiedzę na temat wychowania oraz rozwoju małych dzieci i potrafią wykorzystać ją w praktyce. Doświadczenie sprawia, że są one w stanie poradzić sobie nawet z liczną gromadką podopiecznych. Większość instytucji tego typu zapewnia też opiekę psychologa i logopedy.
  2. Placówki są odpowiednio przystosowane i bezpieczne. Każda sala i pomieszczenie musi spełniać szereg rygorystycznych przepisów aby mogły przebywać w nich dzieci. W salach nie znajdziemy przedmiotów, przez które naszemu maleństwu mogłaby stać się krzywda. Wszystkie sprzęty łącznie z zabawkami muszą posiadać atesty, które dopuszczają je do użycia w żłobku. Plac zabaw także musi być wyjątkowo bezpieczny, a do tego ogrodzony.
  3. Nad jadłospisem czuwają dietetycy. W żłobkach i przedszkolach menu musi być zgodne z zasadami zdrowego żywienia. Jadłospis musi być kontrolowany i układany we współpracy z dietetykiem. Niemowlakom dietę rozszerza się zgodnie zaleceniami pediatrów. Jeśli maluszek ma alergię pokarmową, należy dostarczyć stosowane zaświadczenie i wytyczne dotyczące karmienia. W niektórych placówkach, zwłaszcza prywatnych w takich przypadkach rodzice mogą przynosić jedzenie z domu.
  4. Opiekunki dbają o rozwój dzieci. W żłobkach maluchy podzielone są na grupy wiekowe, a dzięki temu rozkład dnia i zajęcia dostosowane są do ich wieku oraz możliwości. Dzieci spędzają czas na zabawie, która jest najlepszą formą rozwoju nowych umiejętności i poznawania świata. Maluchy które uczęszczają do żłobka szybciej uczą się pracy w grupie, współpracy i wspólnej zabawy, a także zazwyczaj zaczynają szybciej mówić.
  5. Dzieci uczą się samodzielności. Opiekunki w żłobkach początkowo karmią i przewijają maluchy, lecz z czasem zachęcają i uczą je samodzielności. Dzieci, które uczęszczają do żłoba szybciej stają się samodzielne, a mianowicie same jedzą, próbują się ubierać, informują o swoich potrzebach fizjologicznych, a także dłuższą chwilę bawią się same.

Najtrudniejsze  zarówno dla dziecka jak i mamy są pierwsze tygodnie, po których oswajamy się z nową rzeczywistością. Dziecko wie, że po kilku godzinach rozłąki spotka się z mamą, co w przyszłości sprawi, że maluch chętniej pójdzie do przedszkola.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *