Różnorodności

Ach śpij kochanie- czyli co przeszkadza w spaniu?

Każda mama doskonale wie co oznaczają nieprzespane noce. Kiedy nie śpi dziecko najczęściej nie śpi też jego mama i niekiedy inni domownicy. O ile nasza pociecha nie jest już noworodkiem, czy niemowlakiem a budzi się z płaczem, nie chce zasnąć lub nieustanie się wierci to warto wiedzieć, co przeszkadza w spaniu dzieciom. Poniżej zamieszczam listę najczęstszych przyczyn bezsenności u dzieci.

Co przeszkadza w spaniu dzieciom?

  • Lęk to jedna z najczęstszych przyczyn braku snu. Maluchy boją się różnych rzeczy np. ciemności, poruszających się zasłon, cienia, czy złych snów.
  • Zmęczenie również może utrudniać zasypianie i spokojny sen, chociaż wydawać by się mogło, że zmęczone dzieci zasypiają szybciej. Często po ciężkim dniu lub obfitującym w różne emocje ciężko jest zasnąć nawet osobom dorosłym.
  • Niewygoda, to kolejna z przyczyn braku snu u dziecka. Wrażliwemu malcowi mogą przeszkadzać takie szczegóły jak np. za duża piżamka, nierówności w materacu itp.
  • Pełna pieluszka przeszkadza śnić piękne sny każdemu dziecku, niezależnie od wieku. Ponadto pełna pieluszka jest nie tylko niewygodna ale i niebezpieczna, gdyż może powodować podrażnienia i odparzenia, a bakterie kałowe, mogą przenieść się w okolice cewki moczowej i spowodować stan zapalny. Dlatego trzeba pamiętać o przewijaniu maluchów przed snem i w jego trakcie.

  • Zatkany nos również nie ułatwia zasypiania. Przed snem trzeba upewnić się, że maluszek ma drożny nos, aby nie musiał oddychać buzią.
  • Suche powietrze i zbyt wysoka temperatura w pokoju dziecka również nie sprawią, że dziecko szybko zaśnie i nie będzie budzić się w nocy. Przed pójściem malucha do łóżeczka czy łóżka trzeba przewietrzyć pokój. W sypialni temperatura powinna oscylować w granicach 20 stopni Celsjusza. Zimą można nawilżać powietrze jeśli jest zbyt suche.
  • Rozwijająca się choroba lub infekcja również utrudnia spokojny sen maluchowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *