Różnorodności

Agresja u dzieci – jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Agresja u dzieci  wzbudza nasz niepokój i nie można jej lekceważyć. Niestety jest dosyć częstym zjawiskiem i prędzej czy później pojawia się u każdego malucha. Warto wiedzieć jakie są przyczyny takiego zachowania i jak radzić sobie z agresywnym dzieckiem, aby nie sprawiało nam problemów, nie krzywdziło siebie i innych.

Przyczyny agresji u dzieci?

Agresja u dzieci to bardzo złożony problem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęściej uważa się, że przyczyną agresywnych zachowań u dzieci leży wychowanie i sytuacja rodzinna. Relacja jaka łączy dziecko i rodziców ma niebagatelny wpływ na zachowanie malucha. Dzieci wykazują się bardzo dużą wrażliwością i wszystkie przeżycia zarówno te pozytywne jak i negatywne pozostawiają ślad w ich psychice, co później daje o sobie znać w ich zachowaniu. Dzieci biorą przykład z rodziców i bardzo często powielają agresywne zachowania wobec innych. Agresywne dziecko to najczęściej dziecko, które chce zwrócić na siebie uwagę zazwyczaj swoich rodziców i opiekunów. Przyczyny agresji u dzieci leżą w głównej mierze w agresywnym zachowaniu rodziców  i przemocy domowej. Dzieci są częściej agresywne jeśli ich rodzice mają do nich emocjonalny negatywny lub bardzo chłodny stosunek, a także brak wyznaczonych zasad, których nie wolno dziecku w zachowaniu się. Brak reakcji rodziców w rozpoznawaniu i akceptowaniu negatywnych zachowań u potomstwa. Z psychologicznego punktu widzenia  przyczyny agresji u dzieci leżą w niskim poczuciu własnej wartości, które są też połączone z dosyć dużą ilością negatywnych komentarzy otrzymanych od osób dorosłych. Mała umiejętność radzenia sobie z przeżywaniem negatywnych emocji i uczuć, zwłaszcza w złości oraz brak konstruktywnego rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Zachowaniom agresywnym sprzyja także modelowanie ich i promowanie w mediach oraz subkulturach. Przemoc promowana w telewizji, filmach, czy internecie sprzyja agresywnym zachowaniom u dzieci i młodzieży, tłumi wrażliwość na odbiór realnego życia.

Jak zachowują się agresywne dzieci?

Agresywne dziecko ma przede wszystkim potrzebę dominacji wobec innych, a także używa groźby i siły broniąc własnych praw, lecz lekceważąc prawa i potrzeby innych. Agresywne dziecko bardzo łatwo popada w gniew, jest wyjątkowo impulsywne, a przy tym sfrustrowane. Niestety bardzo często agresywne dzieci i młodzież nie radzą sobie z trudnościami przeciwnościami, trudno jest im też stosować się do ogólnie przyjętych zasad i reguł. Bardzo często są negatywnie i wrogo nastawione na wszelki propozycje. Niestety agresywne dzieci są też zadowolone z własnego złego postępowania i nie odczuwają poczucia winy czy wstydu, ale za to mają bardzo łatwy kontakt z otoczeniem i potrafią się wybronić, gdyż na wszytko mają swoje argumenty. Swoim postępowaniem chcą zwrócić uwagę swoich rodziców i opiekunów. Agresywnych zachowań u dziecka nie można lekceważyć, trzeba bliżej przyjrzeć się zachowaniu nie tylko swojej pociechy ale również swojemu i podjąć odpowiednie działanie.

Jak sobie radzić z agresją u dzieci?

Najważniejszą metodą zwalczania agresji u dzieci jest poświęcenie mu jak największej ilości czasu i uwagi. Wysłuchajmy swoje dziecko, porozmawiajmy, a nie tylko ograniczajmy się do wydawania poleceń, nakazów i zakazów. Rodzice powinni też pomóc osiągnąć sukces swoim dzieciom, poprzez wsparcie i odpowiednia motywację. W naszej gestii leży ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu, wspólnie z dzieckiem dobierajmy programy i filmy, czy gry. Rodzice i opiekunowie muszą przede wszystkim dawać dobry przykład swoim zachowaniem, jest to tzw. „nauka przez modelowanie”. Musimy być modelem, wzorem dla naszych dzieci i pokazywać jak należy zachowywać się w sytuacjach trudnych i przykrych oraz jak wyrażać negatywne emocje alby nie tłumić ich w sobie, sami jednak nie możemy reagować agresywnie na niestosowne i złe zachowanie pociechy. Dobrym pomysłem na radzenie sobie z agresją u dzieci jest znalezienie dodatkowych zajęć, które pozwolą rozładować nadmiar energii, a do tego nauczą planować czas oraz pozwolą zapomnieć o nudzie. Powinny być to zajęcia, które rozbudzą pasję i dodatkowo ukształtują charakter np. sztuki walki, gry zespołowe, czy harcerstwo. Rodzice musza postępować konsekwentnie i jasno określić zasady, których trzeba przestrzegać. Za złe zachowanie powinna być wprowadzona kara, jednak nie mogą być to kary cielesne, które tylko wzmogą agresywne postępowanie u malucha. Dziecko nie może nauczyć się od rodziców i opiekunów, że przemoc fizyczna czy słowna może wystarczyć do osiągnięcia wyznaczonego celu. Własne zachowanie ma ogromny wpływ na zachowanie dziecka, dlatego jeśli sami nie postępujemy właściwie nie oczekujmy, że odpowiednio będą zachowywać się nasze dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *