Kosmetyki i zdrowie

Alergia przyczyny, o których musisz wiedzieć

Alergia jest zmienioną reakcją naszego układu immunologicznego na jeden lub więcej alergenów. Alergią nie można się zarazić, nie powstają one również samoistnie, są one niejako programem obronnym ludzkiego organizmu. Podpowiadają mam czego unikać. Alergia przyczyny może mieć bardzo różne, dlatego warto wiedzieć co ją wywołuje i jakie są jej rodzaje.

Alergia przyczyny i rodzaje

 

W naszym codziennym otoczeniu występuje wiele czynników uczulających, chociaż są to czynniki w pełni naturalne i dla większości populacji nieszkodliwe. Uczulające alergeny mogą przedostawać się do organizmu w różny sposób, przez co dzielimy je na: alergie wziewne, alergie pokarmowe, alergie kontaktowe oraz iniekcyjne.

Alergia wziewna – jak sama nazwa wskazuje w przypadku tego rodzaju alergii, alergany dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Najczęściej są to: pyłki roślin wiatropylnych, zarodniki grzybów pleśniowych oraz roztocza kurzu domowego. Do alergenów wziewnych zalicza się również sierść zwierząt domowych, a także pyły powodujące astmę zawodową.

Alergia pokarmowa – uczulające alergeny dostają się do organizmu wraz z jedzeniem, a jej objawy dotyczą głównie przewodu pokarmowego oraz jamy ustnej i skóry. Pokarmowa alergia przyczyny znajduje w najczęściej w nietolerancji organizmu na białko, mleko krowie, orzechy, gluten, a także barwniki i konserwanty lub składniki niektórych leków.

Alergia kontaktowa – w przypadku tego rodzaju alergii, objawy uczulenia pojawiają się na ciele w wyniku kontaktu skóry alergenem. Najczęściej pojawia się wysypka, zaczerwienienie i obrzęk skóry, pokrzywka, pieczenie oraz świąd. Przyczynami są często środki piorące i chemiczne, kosmetyki, niektóre materiały czy też stres.

Alergia iniekcyjna – w tym przypadku alergeny dostają się poprzez wstrzyknięcie ich do organizmu ludzkiego. Ten rodzaj alergii mogą powodować między innymi leki pod postacią zastrzyków, a także ukąszenie i jad niektorych owadów żądlących np. pszczół lub os.

Więcej informacji o objawach i przyczynach alergii u dzieci i osób dorosłych przeczytamy na stronie: http://www.alergia-allegra.pl/przyczyny_i_rodzaje.html

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *