Kosmetyki i zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Szacuje się, że Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) dotyka aż co piąte dziecko. Niestety AZS, to bardzo dokuczliwa choroba, która utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Trwa przez całe życie i ma charakter nawracający, przewlekły. AZS u dzieci pojawia się zazwyczaj w okresie niemowlęcym. Charakteryzuje się okresami reemisji oraz zaostrzenia objawów.

AZS u dzieci – przyczyny 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może mieć różne przyczyny, najczęściej ma podłoże genetyczne zarówno w przypadku układu immunologicznego jak i w przypadku budowy naskórka. Schorzenie może mieć również swoje podłoże w układzie nerwowym jak i hormonalnym. Kolejną przyczyną pojawienia się choroby jest przebywanie w zbyt sterylnych warunkach, bowiem przesadna higiena prowadzi do wyeliminowania drobnoustrojów. Z kolei dzieci wychowane w takich warunkach są bardziej podatne na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, które mogą powodować reakcje alergiczne i zaostrzenie objawów AZS. Najczęściej nieprawidłowe reakcje organizmu pochodzą z narządów bezpośrednio kontaktujących się alerganami zewnętrznymi, czyli ze skóry, układu oddechowego oraz układu pokarmowego.

Objawy AZS u dzieci 

Do najbardziej charakterystycznych objawów AZS u dzieci zalicza się: suchość, zaczerwienienie i świąd skóry, a także skłonność do zakażeń bakteryjnych. Bardzo sucha skóra jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i podatna na podrażnienia. Delikatną, a do tego suchą skórę dzieci może podrażniać nawet ubranko. Szorstka skóra u dzieci, to kolejny objaw AZS, jednak w przypadku tej choroby zmiany skórne pojawiają się najczęściej w zgięciach rąk i nóg, a także za uszami oraz rękach i dłoniach. Wysypka może pojawiać się też na twarzy i owłosionej skórze głowy. Wysypka jest bardzo charakterystyczna. Są to czerwone, szorstkie i tzw. „lakierowane” plamy, mogą przypominać liszaj.

Schorzeniu mogą towarzyszyć również inne atopowe dolegliwości takie jak: astma oskrzelowa, przewlekły lub sezonowy katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek. W zaostrzonych fazach atopowego zapalenia skóry pojawiają się rumienie, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry, którym mogą towarzyszyć nadżerki, pęcherzyki lub grudki. W czasie stanu zapalnego możemy również zaobserwować łuszczenie się naskórka. Objawy AZS u dzieci poniżej drugiego roku życia są nieznaczne. Niewielkie zmiany skórne pojawiają się na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy. U niemowlaków mogą pojawić się też zmiany na zgięciach stawowych, a u dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat ogniska pojawiają się głównie na zgięciach kolan, nadgarstków i łokci. Natomiast u starszych dzieci i osób dorosłych zmiany oprócz zgięć stawowych mogą pojawić się na grzbietach rąk oraz stóp. W bardzo silnych przypadkach może dojść do erytrodermii, czyli zajęcia całej powierzchni skóry. Najbardziej dokuczliwym objawem AZS jest jednak silny świąd, który powoduje rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją oraz snem. Bardzo często dzieci budzą się w nocy z płaczem i drapią swędzące zmiany.

Leczenie AZS

Jeśli u naszego dziecka pojawią się objawy sugerujące atopowe zapalenie skóry należy jak najszybciej udać się do dermatologa. AZS u dzieci i osób dorosłych stwierdza się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz obrazu klinicznego, a także badań w których obserwuje się dodatnie wyniki skórnych badań punktowych oraz podwyższony poziom IgE w surowicy krwi. Metody leczenia AZS u dzieci dobiera się do ich wieku i stopnia nasilenia objawów. Przede wszystkim leczenie polega na wyeliminowaniu z otoczenia i diety drażniących alergenów. Bardzo ważna jest też pielęgnacja suchej i szorstkiej skóry u dzieci. Do kąpieli i balsamowania skóry trzeba używać kosmetyków i preparatów zawierających emolienty.

Takie preparaty mają za zadanie natłuścić, ochronić i naprawić uszkodzony naskórek. Maści i kremy powinny wykazywać też działanie przeciwzapalne, aby w zmianach nie wdała się infekcja. Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwhistaminowych zapobiega powstawaniu zmianom i swędzeniu skóry.

W okresach zaostrzenia stosuje się leczenie za pomocą fototerapii, czyli naświetlenia promieniami UVA i UVB i fotochemioterapii – PUVA – które jest również leczeniem światłem z dodatkowym zastosowaniem farmaceutyku. W leczeniu świądu w przypadku atopowego zapalenia skóry najbardziej skuteczne są steroidy. Niekiedy cierpiący na AZS muszą stosować leki uspokajające i ułatwiające zasypianie. W przypadku tego schorzenia trzeba też zadbać o odpowiednie ubrania, które powinny być przewiewne i oddychające, wykonane z naturalnych materiałów np. bawełny. Skóra osób z AZS nie powinna być też narażana na czynniki drażniące takie jak np. dym tytoniowy, klimatyzację, używanie kosmetyków perfumowanych i barwiących itp.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *