Kosmetyki i zdrowie

Autyzm dziecięcy – co trzeba o nim wiedzieć

Autyzm dziecięcy to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Choroba charakteryzuje się zakłóceniami zdolności wyrażania uczuć oraz budowania relacji międzyosobowych. Kolejną istotną cechą autyzmu dziecięcego jest zubożenie i stereotypowość zachowań, a także trudność z integracją wrażeń zmysłowych. W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej na temat tej choroby i problemów jakie stają przed chorymi dziećmi i ich rodzicami.

Przyczyny powstawania autyzmu 

Przyczyny powstawania autyzmu nie zostały dokładnie poznane. Z dotychczasowych badań wynika, że autyzm dziecięcy odpowiadają geny, wyróżniono grupę genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, a także czynniki środowiskowe. U badanych pacjentów wykazano pewne nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu. Badania wskazują też na niewłaściwy poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników u osób z autyzmem. Powyższe badania mogą sugerować, że zakłócenia w rozwoju mózgu u płodu na wczesnym etapie rozwoju oraz zaburzenia w genach mogą powodować chorobę. W przypadku, gdy rodzice mają już jedno dziecko autystyczne, ryzyko że drugie dziecko również urodzi się z autyzmem rośnie o 20%. Ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem zwiększa przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych i antydepresantów, przyjmowanych w okresie życia płodowego dziecka.

Objawy autyzmu dziecięcego 

Pierwsze oznaki choroby rodzice mogą już zaobserwować u niemowlaków. Dziecko autystyczne jest bardzo spokojne i grzeczne, nie reaguje na hałas i nie skupia swojego wzroku na nowych osobach, a wzięte na ręce sztywnieje. Autystyczne niemowlaki nie gaworzą i nie rozwijają mowy, godzinami potrafią wpatrywać się w jeden punkt. W wielu przypadkach rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a nietypowe zachowania pojawiają się niespodziewanie. Maluch zamyka się w swoim świecie, który jest nieco zniekształcony lecz bardzo absorbujący na tyle, aby dziecko nie potrzebowało kontaktu i rozmowy z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami. Dochodzi do całkowitego zaburzenia rozwoju. Dziecko nie pozwala się dotykać, nie reaguje na ból, może się wszystkiego obawiać i źle sypia. Zmiana dotychczasowych nawyków może doprowadzić do histerii. Autystyczne dzieci nie mają i nie wyrażają swoich potrzeb tak jak ich rówieśnicy. Zachowuje się nietypowo i czasami przestaje mówić całkowicie. Leczenie autyzmu jest bardzo trudne, niekiedy niemożliwe jeśli zaburzenia są bardzo ciężkie. Dziecko wymaga stałej opieki rodziców, a także musi znajdować się po opieką: neurologa, psychologa i psychiatry.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *