Kosmetyki i zdrowie

Biegunka u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić

Biegunka u niemowlaka może być niezwykle niebezpieczna, dlatego nigdy nie można jej lekceważyć. Przyczyną biegunki u niemowlaków może być nawet źle umyta butelka lub smoczek, jedzenie, a także rotawirusy. Doświadczone mamy wiedzę, że zdrowe niemowlę karmione piersią  robi kupkę kilka razy dziennie, a te karmione mlekiem modyfikowanym raczej raz. Kiedy w wyżej wymienionych przypadkach widzimy odstępstwo i stolce naszej pociechy są częstsze, rzadsze (o wodnistej konsystencji), a do tego pojawia się gorączka oraz wymioty to znak aby podjąć odpowiednie kroki, aby pomóc dziecku.

Biegunka u niemowlaka – leczenie

Kiedy u niemowlaka zaobserwujemy objawy biegunki najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. W bardzo wielu przypadkach biegunka może być objawem poważnych chorób. Najbardziej niebezpieczne w przypadku biegunki u dziecka jest odwonienie organizmu, do którego nie można dopuścić. Ważne jest dobranie odpowiednich ilości środków nawadniających i preparatów zapobiegających biegunce. W przypadku biegunki u dziecka poniżej 6 miesiąca życia konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, a starsze dzieci można spróbować leczyć samemu, ale dla pewności lepiej również skonsultować się z lekarzem. Po pomoc specjalisty koniecznie trzeba sięgnąć w przypadku niemowlaków u których w stolcu pojawiła się krew, mają objawy odwodnienia oraz mają wysoką gorączkę i wymioty oraz gdy biegunka zaostrza się zamiast ustępować. Biegunka niejednokrotnie jest objawem podawania antybiotyków a w takich przypadkach trzeba podawać probiotyki. W przypadku antybiotykoterpaii lub biegunki u niemowlaka warto podawać Dicoflor:  http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/co-podawac-maluszkowi-w-trakcie-biegunki/ .

Biegunka u niemowlaka – o czym pamiętać 

W przypadku biegunki u niemowlaka trzeba koniecznie pamiętać o częstej zmianie pieluszek oraz właściwej pielęgnacji skóry. Podczas przewijania należy przemyć skórę dziecka przegotowaną wodą, a następnie osuszyć, lecz bardzo delikatnie. Skórę dziecka trzeba natłuścić i nawilżyć i natłuścić kremem, czy też maścią zapobiegającą odparzeniom. W przypadku biegunki trzeba też pamiętać o tzw. „wietrzeniu pupy” czyli pozostawieniu dziecka bez pieluchy na kilka minut.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *