Różnorodności

Bo imię ma znaczenie, czyli najpopularniejsze imiona dla dzieci

Kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie magiczne kreski, całe nasze życie zmienia się o 180 stopni. Radosną nowiną pragniemy podzielić się z całym światem. Kiedy już poinformujemy naszych najbliższych i wieść o naszym szczęściu rozejdzie się wśród znajomych, pojawiają się liczne pytania, między innymi o płeć i imię dla dziecka, a wybór imienia jest niezwykle istotny. Podobno znaczenie naszego imienia determinuje o naszej przyszłości. Najpopularniejsze imiona wcale nie muszą uczynić naszego dziecka szczęśliwym, w końcu rodzice chcą aby dziecko było wyjątkowe, a imię z pewnością tą wyjątkowość może mu zapewnić. Znaczenie imion jest bardzo ważne szczególnie dla dziecka. Zanim więc wybierzemy imię dla chłopca lub dziewczynki warto dowiedzieć się o jego historii i znaczeniu. Trzeba też poczytać statystyki dotyczące nadawania najpopularniejszych imion w ostatnich latach, a te bez problemu znajdziemy w Internecie. 

Najpopularniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek

Jak pokazują dane z urzędów statystycznych rodzice upodobali sobie szczególną grupę imion zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Tak dzieje się co jakiś czas, po prostu przychodzi moda na określone imiona, a później nie wiemy, czy ktoś woła nas lub nasze dziecko, czy kogoś innego. W ostatnich latach dziesięć najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to: Lena, Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Aleksandra, Amelia, Natalia i Wiktora. Natomiast najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Jakub, Kacper, Antoni, Filip, Jan, Szymon, Franciszek, Michał, Wojciech, Aleksander. Zatem warto zastanowić się, czy ulec modzie na dane imię, czy też postarać się wybrać inne, bardziej oryginalne imię dla swojego potomka. Oczywiście nie można przesadzić też z tą oryginalnością, aby nie wyrządzić krzywdy maluchowi, który na zmianę imienia będzie musiał czekać, aż do osiągnięcia pełnoletniości. Wymyślne imię może przysporzyć dziecku w przyszłości wiele nieprzyjemności zwłaszcza wśród rówieśników.

Imię a nazwisko

Jedną z najważniejszych zasad, którą powinni kierować się przyszli rodzice podczas wybierania imion dla dzieci, jest zwrócenie uwagi na to czy imię będzie pasowało do nazwiska. Warto zastanowić się również na podwójnym imieniem, dla potomka. Drugie imię bywa bardzo kłopotliwe, zwłaszcza podczas załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych. Jednak nadanie drugiego imienia często łagodzi rodzinne konflikty dotyczące tej kwestii. Jeżeli mamy długie nazwisko, to imię powinno być krótsze. Imię musi pasować do nazwiska, nie powinno budzić żadnych ośmieszających skojarzeń itp. Nie chcemy chyba, aby nasz maluch był wyśmiewany, lub poniżany. Imię dla dziewczynki, czy chłopca jest nadawane na całe życie, dlatego warto w tej kwestii myśleć o przyszłości malucha.

Nie przesadzaj z oryginalnością 

Jeśli najmodniejsze imiona nie podobają się nam i nie chcemy aby nasze dziecko było kolejnym Szymkiem, warto sięgnąć po imiennik. Nie polecamy przesadzać z oryginalnością imienia, zagraniczne, czy obco brzmiące imiona, mogą przysporzyć w przyszłości naszemu dziecku nieprzyjemności. Oczywiście  oryginalnym imieniem maluch będzie bardziej rozpoznawalny, a imię raczej się nie pomyli, ale nie warto przesadzać. W polskich imiennikach jest wiele pięknych i oryginalnych, a przy tym tradycyjnych imion. Niektóre imiona kojarzą całemu społeczeństwu źle i lepiej takich imion unikać np. Adolf, lub są przypisane już historycznie do danej osoby np. Napoleon. Wiele też zależy od naszych skojarzeń i tym co mamy w swojej podświadomości. Jeśli wyjątkowo nie lubimy jakiejś osoby, to z pewnością nie damy naszemu dziecku takiego imienia, bo będzie nam się źle kojarzyło. Imiona dla dziewczynek muszą być typowo kobiece, a imiona dla chłopców typowo męskie.

Znaczenie imion, nie bez znaczenia

Przyszli rodzice bez wątpienia muszą kupić imiennik, lub sprawdzać znaczenie poszczególnych imion w Internecie. Imię ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszego potomka, a wiedzieli już o tym starożytni, którzy ogromną rolę przykładali do wyboru imienia. Warto poczytać jaką tradycję mają imiona, które wybieramy dla córki lub syna, a także jakie znaczenie ma nasze własne imię, skąd się wzięło, co oznacza, jacy sławni i wielcy tego świata nosili takie same imiona jak my. Z pewnością w opisach naszego imienia znajdziemy takie cechy, które wyjątkowo pasują do naszego charakteru, postępowania, zachowania itd. Taka wiedza z pewnością pomoże nam dokonać właściwego wyboru, a nasze dziecko będzie wyjątkowe. W naszym kraju na każdy dzień roku przypadają czyjeś imieniny, co świadczy o tym, że nadawanie imion dzieciom ma nie tylko długą tradycję ale i ogromne znaczenie. Wspólny wybór imion dla dzieci okaże się dla nas wspaniałą lekcją i świetną zabawą, o ile rodzice szukają kompromisu, a nie chcą na siłę postawić na swoim. Niektórzy rodzice jeszcze przed poczęciem potomstwa doskonale wiedzą jakie imiona będą nosiły ich dzieci i mają przygotowane opcje zarówno dla córek jak i synów, co pozwala uniknąć kłótni i sporów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *