Kosmetyki i zdrowie

O czym może świadczyć ból kolana?

Ból kolana to dolegliwość, z którą spotkał się każdy z nas. Może nam on doskwierać z powodu urazów lub schorzeń. Dlatego warto wiedzieć kiedy ból kolana powinien nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim. Dokuczliwego i uporczywego bólu kolan nie można ignorować, gdyż nieleczony może spowodować poważne problemy z poruszaniem się w przyszłości.

Urazy 

Jak już wyżej zostało wspomniane ból kolana najczęściej pojawia się w wyniku urazu lub przeforsowania stawu kolanowego. Stłuczenia, skręcenia czy skaleczenia  kolana mogą okazać się niebezpieczne i wyjątkowo bolesne.W przypadku niektórych urazów jest potrzebna interwencja chirurgiczna. Ból kolan może być również spowodowany infekcjami bakteryjnymi, do których dochodzi w wyniku urazu ze skaleczeniem, a w takich przypadkach często trzeba przyjąć antybiotyk. Obrzęk, opuchlizna, zaczerwienienie skóry oraz silny ból, a także podwyższona temperatura ciała wymagają konsultacji lekarskiej, samo przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i odkażenie rany może okazać się niewystarczające.

Zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne 

Ból kolana towarzyszy również osobom u których zachodzą zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne. Zmiany zwyrodnieniowe spowodowane są starzeniem i przeciążeniem tkanki chrzęstnej. Ból kolan może być też objawem zwyrodnienia stawu biodrowego lub kręgosłupa. Przy zmianach zwyrodnieniowych bólowi towarzyszy również obrzęk, staw nie jest też w pełni ruchomy. W przypadku zmian reumatycznych pojawia się obrzęk i wysięk oraz sztywność stawu, a ból może towarzyszyć przy każdym kroku. Zarówno w przypadku zmian zwyrodnieniowych jak i reumatycznych trzeba wykonać badanie i USG i skorzystać z pomocy ortopedy lub reumatologa. Nasze stawy kolanowe codziennie narażone są na wysiłek, dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać. Nadwaga, ciężki wysiłek fizyczny a także nieodpowiednie obuwie może spowodować lub przyśpieszyć procesy zapalne w kolanach. Więcej cennych informacji dotyczących dbania o stawy kolanowe w każdym wieku znajdziemy w artykule: https://www.doppelherz.pl/wiedza-i-porady/bol-kolana/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *