Kosmetyki i zdrowie

Najczęstsze choroby brudnych rąk

Mycie rąk, to niezbędny zabieg higieniczny którego musimy uczyć nasze dzieci już od okresu niemowlęcego. Niestety chorobotwórcze bakterie czają się na nas wszędzie i są przenoszone do naszego organizmu głównie przez dłonie. Choroby brudnych rąk dotyczyć mogą zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, a można się przed nimi chronić używając ciepłej wody i mydła. Każdy rodzic powinien wiedzieć jakie są najczęstsze choroby powodowane przez brudne ręce.

Choroby brudnych rąk

Rotawirusy – powodują zatrucia i „jelitówki”, kiedy atakują małe dzieci trzeba koniecznie udać się do lekarza, gdyż u maluszków nawet łagodna biegunka i wymioty mogą doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Biegunka podróżnych – chorują na nią najczęściej te osoby, które są zmęczone podróżą lub zajęte nowym miejsce i zapominają o przestrzeganiu higieny albo nie mają odpowiednich warunków sanitarnych. Dolegliwościom w trakcie podróży można zapobiec stosując probiotyki.

Żółtaczka pokarmowa (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – jest to niezwykle groźna choroba, przed którą można się ochronić szczepiąc się. Szczepieniu przed żółtaczką typu A można się poddać dzieci już od drugiego roku życia. Wirus żółtaczki przenosi się przez kał, a można się nim zarazić w toaletach publicznych, nie myjąc rąk po skorzystaniu z takiej ubikacji.

choroby brudnych rąk

Salmonella – jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych, po wniknięciu do organizmu atakuje błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Zakażenie jamy ustnej i opryszczka – przyczyną tych schorzeń jest między innymi jedzenie brudnych owoców, warzyw, korzystanie z nieumytych naczyń oraz wkładanie do ust nieumytych dłoni (co najczęściej przytrafia się dzieciom).

Zakażenie pasożytami – poprzez jedzenie nieumytych owoców leśnych można zarazić się tasiemcem bąblowca, przenoszonym przez lisy. Dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli również mogą wzajemnie zarazić się od siebie np. owsikami, jeśli nie jest przestrzegana odpowiednia higiena.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *