Kosmetyki i zdrowie

Jak dbać o wzrok dziecka?

Wadę wzroku u małego dziecka jest bardzo trudno wykryć. Maluchy nie są w stanie powiedzieć, że widzą niewyraźnie, gdyż nawet nie wiedzą, że powinny widzieć inaczej. Wady wzroku u dzieci są bardzo często przez długi czas niediagnozowane. Wzrok dziecka może być nienajlepszy, a rodzice nie są w stanie tego zauważyć, a ich rola jest w tym przypadku nie do przeceniania. Wad wzroku często nie wykrywają również badania w trakcie bilansu: 2, 4, 6-latka. Rodzice muszą nie tylko bacznie obserwować swoją pociechę, ale też walczyć o zdrowy wzrok dziecka.

Tablet i komputer w odstawkę 

Okuliści nie mają najmniejszych wątpliwości, że to spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed, komputerem, smartfonem, laptopem, czy telewizorem jest winne pogorszeniu kondycji wzroku dzieci. Mali pacjenci cierpią na schorzenia, które do tej pory dotykały osoby starsze takie jak np. zespół suchego oka. Suche oko może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak bakteryjne zapalenie rogówki, które nieleczone może doprowadzić do utraty wzroku. Kolejnym zaburzeniem występujących u dzieci które zbyt wiele czasu spędzają przed różnego rodzaju monitorami jest skurcz akomodacji, który polega na nieostrym widzeniu przy przenoszeniu wzroku. Praca oczu w bardzo bliskiej odległości od powoduje też wzrost napięcia w mięśniach oka i jest przyczyną różnych dolegliwości np. bólu głowy, zmęczenia oczu. Wyżej opisanym chorobom i schorzeniom wzroku u dzieci można zapobiec poprzez ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Godzina przed laptopem, smartfonem itp. w zupełności wystarczy każdemu dziecku w wieku szkolnym.

Dobry wzrok dziecka to dieta i spacery

Im więcej czasu dzieci i nastolatki spędzają na świeżym powietrzu, tym lepiej dla ich oczu. Każda dodatkowa godzina spędzona na świeżym powietrzu obniża ryzyko krótkowzroczności o 2%. Promienie słoneczne są też niezbędne dla prawidłowego rozwoju siatkówki oka. Oczywiście przed ostrym słońcem wzrok dziecka należy strzec, szczególnie latem. Na wzrok dziecka ogromny wpływ ma również dieta. Do codziennej diety naszych pociech trzeba wprowadzić produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które ochronią siatkówkę oka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i tym emitowanym przez monitory i telewizory. Oczywiście nie zapominamy o witaminie A, której niedobór grozi tzw. kurzą ślepotą. Ważne dla wzroku są również witaminy z grupy B oraz C i E. Warto zatem zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa, a także nabiał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *