Kosmetyki i zdrowie

Dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Mówi się, że ciąża to nie choroba, jednak każda mama i przyszła mama wie, że  dolegliwości w ciąży mogą być bardzo męczące i dokuczliwe. Ciąża to niezwykły czas dla kobiety i jej organizmu, który musi z dnia na dzień przygotowywać się do zachodzących w nim zmian i potrzeb rosnącego w brzuchu maluszka. Taki odmienny stan powoduje wiele dolegliwości ciążowych z którymi przyszła mamy muszą nauczyć się funkcjonować i w miarę możliwości przeciwdziałać.

Wymioty i mdłości w ciąży

Wymioty i mdłości w ciąży to jedne z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących dolegliwości w ciąży. Od 50 do 60% kobiet ciężarnych występują właśnie nudności, wymioty oraz ślinotok do tego zgaga w ciąży też nie jest obcym zjawiskiem. Najczęściej występują one w pierwszym trymestrze ciąży, zazwyczaj od 4 do 14 tygodnia. Nasilenie tych dolegliwości ciążowych obserwuje się najczęściej rano, a niekiedy są one również potęgowane przez widok lub zapach jakieś substancji i pokarmów.

Aby zapobiegać mdłościom i wymiotom w ciąży zaleca się spożycie lekkiego posiłku np. kromki chleba z masłem, herbatnika jeszcze przed wstaniem z łóżka. W ciągu dnia panie w ciąży powinny jeść kilka lekkich posiłków w małych ilościach. Pomocne jest także picie ziołowych naparów takich jak np. melisa, mięta, rumianek, tymianek, lawenda. Charakteryzują się uspokajającym i rozkurczowym działaniem, a do tego usprawniają trawienie. Należy unikać preparatów aptecznych np. na zgagę, ze względu na szkodliwe działanie na dziecko. W skrajnych przypadkach, kiedy występują uporczywe wymioty wymagana jest hospitalizacja. Silne wymioty mogą bowiem prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Kolejną dolegliwością ciążowa ze strony układu pokarmowego są zaparcia. Można je zwalczyć za pomocą regularnego spożywania produktów bogatych w błonnik np. chleb pełnoziarnisty, owoce ze skórką. Będąc w ciąży nie można w żadnym przypadku przyjmować środków przeczyszczających.

Dolegliwości w ciąży – ból brzucha

Ból brzucha w ciąży we wczesnych jej stadiach może być spowodowany bardzo szybko zmieniającym się poziomem hormonów. Może to powodować obrzęk narządów wewnętrznych w obrębie miednicy małej. Natomiast ból brzucha w ciąży zaawansowanej może być spowodowany rozciąganiem się mięśni i powiększaniem się macicy. Takie bóle można złagodzić lub im zapobiec poprzez ćwiczenia. Jeśli natomiast bólom brzucha towarzyszy biegunka lub wymioty, trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż może to być objaw zatrucia pokarmowego lub wyrostka robaczkowego. Kiedy ból brzucha ma charakter skurczowy i towarzyszy mu twardnienie brzucha i taka sytuacja występuje więcej niż dziesięć razy na dobę, to może to być sygnałem poronienia lub przedwczesnego porodu. W takich przypadkach jest konieczna wizyta u lekarza.

Śluz w ciąży

 Panie które po raz pierwszy są w ciąży mogą być zaniepokojone obecnością śluzu. Śluz płodny ma bezbarwną i rzadszą konsystencję, która ułatwia przedostanie się plemników do komórki jajowej. Po zapłodnieniu śluz nie znika i nadal pełni ważna rolę ochronną, bowiem zapobiega przedostawaniu się bakterii i wirusów do dróg rodnych, które mogłyby zagrażać rozwijającemu się płodowi. Śluz w ciąży jest bardziej obfity niż zazwyczaj i swoim wyglądem przypomina ten z okresu płodnego, nie powinien mieć zapachu. W zależności od trymestru ciąży powinien on być przezroczysty lub lekko białawy, niekiedy ma lekko żółtawe zabarwienie, które jest również prawidłowe.

Ze śluzu wydzielanego w czasie ciąży może tworzyć się tzw. czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy i zapobiega przedostawaniu się do niej drobnoustrojów. Przed porodem czop wypada i niekiedy jest widzialny gołym okiem, tuż przed porodem ilość wydzielanego śluzu jest również zwiększona. Śluz w ciąży należy bacznie obserwować, gdy nagle zmieni się jego kolor i zapach i pojawią się upławy koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeśli w czasie ciąży pojawiają się krwawe plamienia również trzeba poinformować o tym lekarza lecz nie trzeba wpadać w panikę, gdyż w większości przypadków nie są one niebezpieczne.

Dolegliwości w ciąży – zmęczenie i senność w ciąży

Zmęczenie i senność w ciąży to kolejne dolegliwość, które doskwierają przyszłym mamom. Objawy te spowodowane są również zmianami hormonalnymi. Kolejną przyczyną uczucia nasilenia się senności i zmęczenia oraz kołatania serca, duszności itp. może być anemia. Anemia występuje u około 50% ciężarnych kobiet, aby jej zapobiegać należy dbać o prawidłową dietę i suplementację żelaza, którego to zapotrzebowanie w czasie ciąży znacząco wzrasta. Żelazo konieczne jest do prawidłowego rozwoju płodu i dobrego samopoczucia mamy. Dlatego tak ważne są regularne badania jego poziomu. Kiedy przyszła mama odczuwa senność i zmęczenie powinna odpocząć,  a nie na siłę walczyć z tymi dolegliwościami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *