Maluch w kuchni

Gdy dziecko nie chce jeść

Gdy dziecko nie chce jeść rodzice wręcz stają na rzęsach, aby zachęcić małego niejadka do zjedzenia czegokolwiek. Sprostanie wymaganiom kulinarnym małych dzieci nie jest wcale takie proste, jak z pozoru mogłoby się wydawać (zwłaszcza jeśli zależy nam aby nasze dziecko odżywiało się zdrowo). Maluchy z chęcią sięgają po słodycze, frytki i inne niezdrowe przekąski, ale owocach czy warzywach nie chcą nawet słyszeć. Mamy niejadków zadają sobie nieustannie pytanie: jak zachęcić dziecko do jedzenia i szukają sposobów aby wmusić chociaż trochę pożywienia w małe usta.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Przyczyn dlaczego dziecko nie chce jeść jest wiele. Najczęściej wiążą się one z aktualnym rozwojem malucha. Może to być spowodowane wyrzynaniem się zębów, rozszerzaniem diety, a także oznaką buntu. Niejadek chce często przetestować cierpliwość swoich rodziców. Dzieci odmawiając jedzenia starają się również zwrócić uwagę na siebie. Najczęściej postępują tak maluch, którym rodzice nie poświęcają zbyt wiele czasu na wspólne zabawy. Takie dziecko nie chce jeść dlatego, aby rodzice zainteresowali się, namawiali do jedzenia lub próbowali nakarmić. Zdarza się, że dzieci nie chcą jeść gdyż przeżywają jakieś ważne dla nich emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne np. strach, czy zazdrość np. o młodsze rodzeństwo. Maluchy mają również swój własny gust kulinarny i na wczesnym etapie wiele potraw i pokarmów im nie smakuje. Jeśli dziecko nie chce czegoś jeść to nie namawiajmy je do jedzenia nowych potraw, czy posiłków które im nie smakują. Lepiej aby maluch zjadł to co lubi. Warto też przyjrzeć się, czy nie dajemy dziecku pomiędzy posiłkami zbyt wielu przekąsek w tym słodyczy. Czasami brak apetytu u dziecka wiąże się z różnymi chorobami, jednak w takich przypadkach występują również inne objawy.

Co robić gdy dziecko nie chce jeść

Niejadek nie będzie niejadkiem zawsze, a nawet na najbardziej oporne do jedzenia dziecko można znaleźć sposób. Jak zachęcić dziecko do jedzenia wiedzą na pewno te mamy, które zdołały przywrócić apetyt swoim dzieciom oraz babcie. Trzeba zatem poznać sposoby na małych niejadków. Najważniejsze jest pilnowanie stałych pór posiłków u dzieci, dieta naszego potomstwa musi być regularna. Dajmy dziecku się usamodzielnić, maluchy muszą jak najwcześniej uczyć się same jeść. Nie wciskajmy i nie namawiajmy dziecka do jedzenia, kiedy już nie chce jeść, krzywi się czy wypluwa posiłki. W czasie karmienia i podawania posiłków starszym dzieciom, nie powinien być włączony telewizor, nie można też zabawiać malucha. Dzieci powinny być skupione na jedzeniu, nic nie może rozpraszać ich uwagi. Dzieci to najlepsi psycholodzy dlatego nie możemy dać się manipulować. Nie można niejadka przekupić porcją dodatkowych łakoci, czy pocieszać słodyczami, nagradzać, czy też karać za zjedzenie posiłku. Kiedy nasza pociecha ma problemy z jedzeniem nie można robić z tego faktu zamieszania, pod żadnym pozorem nie można się z dziecka śmiać, czy też porównywać do innych dzieci. Najlepiej spożywać posiłki wspólnie z całą rodziną, w miłej a nie nerwowej atmosferze. Dzieci biorą przykład z rodziców, dlatego musimy starać się dawać im jak najlepszy, także ten przy stole. Trzeba także zadbać o ładny , estetyczny wygląd posiłków. W kolorowych potrawach można przemycić wiele produktów zawierających wiele witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Dziecko z pewnością będzie miało lepszy apetyt, gdy spędzi wiele czasu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna sprawi, że maluchy z chęcią „coś” zjedzą.

Przepisy dla dzieci

Dzieciom nie zawsze smakuje to co jedzą dorośli. Wiele potraw jest też nieodpowiednia dla maluchów, dlatego każda mama musi znać przepisy dla dzieci. Posiłki dla małych niejadków muszą być dostosowane do ich wieku i potrzeb oraz upodobań. Gotując obiad trzeba zwrócić uwagę, czy nie będzie on zbyt ciężkostrawny dla małego organizmu. Trzeba starać się również by wszystkie posiłki były pełnowartościowe i zapewniały wystarczająca ilość składników odżywczych, witamin i minerałów. Aby zachęcić niejadka do jedzenia, trzeba też poprosić go o pomoc przy przygotowaniu posiłku. Wspólne gotowanie i wymyślanie przepisów dla dzieci może być świetną zabawą. Warto słuchać podpowiedzi dziecka dotyczących gotowania. Przepisy na posiłki dla dzieci znajdziemy w prasie oraz w sieci. Przygotowanie takich posiłków jest proste i szybkie. Zazwyczaj nie potrzebujemy też wymyślnych składników, im prościej tym dla dziecka smaczniej. Jednak robiąc zakupy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość produktów. Dzieciom nie można podawać tych przetworzonych. Zadbajmy by na talerzu dziecka było kolorowo i wesoło, a z pewnością apetyt powróci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *