Kosmetyki i zdrowie

Dziecko na słońcu, czyli jak ochronić skórę

Skóra dziecka jest o wiele cieńsza niż skóra dorosłych, nie posiada również w pełni rozwiniętych gruczołów potowych. Na wierzchniej warstwie skóry maluchów nie wytwarza się także płaszcz lipidowy, chroniący ją (przynajmniej częściowo) przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi taki jak np. promieniowanie słoneczne. Z tego też powodu odpowiednie przygotowanie skóry dziecka do wakacji musi stać się naszym priorytetem. Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle ważna dla jego zdrowia.

Zasada pierwsza

 

Niemowlęta do 6-8 miesiąca życia nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. Skóra tak małych dzieci nie jest przygotowana na kontakt z intensywnym promieniowaniem słonecznym. Wystarczy kilka minut, aby na skórze maluszka pojawiły się efekty poparzenia słonecznego. Nawet w cieniu i podczas spacerów z wózkiem, trzeba używać, kremów z filtrem, SPF 50+.

Zasada druga

Dzieci w wieku od 9-12 miesięcy do trzech lat mogą spędzać czas na świeżym powietrzu w ciągu dnia, ale tylko w cieniu i półcieniu. Oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku smarowania skóry kremem z wysokim filtrem, czyli 50 SPF. Dzieci po drugim roku życia można stosować kremy z faktorem 30 SPF, chociaż na początku lata trzeba zacząć od +50.

Zasada trzecia

Ochrona skóry dziecka latem polega także na odpowiedniej aplikacji kremów. Takie preparaty trzeba nakładać na około 15-20 minut przed wyjściem na słońce. Aplikację kremu trzeba powtarzać co 60-90 minut, a także po każdym wyjściu z wody, wytarci ręcznikiem, itp. Nie można stosować kremów ochronnych dla osób dorosłych, tylko te specjalnie przeznaczone dla niemowląt i dzieci.

Zasada czwarta

Ochrona skóry dziecka latem, to nie tylko stosowanie kremów z wysokimi faktorami, to również nawadnianie. Dziecko w czasie letnich upałów musi bardzo dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia i przegrzania. Najlepiej podawać dzieciom niegazowaną wodę mineralną. Ciało maluszków warto też smarować rano i wieczorem balsamami nawilżającymi.

Zasada piąta

Dzieci nie mogą przebywać na słońcu pomiędzy godziną 11.00, a 15.00, gdyż jest to czas najsilniejszego i najbardziej szkodliwego promieniowania słonecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *