Różnorodności

Panie pilocie dziecko w samolocie

Pierwsza podróż samolotem z małym dzieckiem jest niezwykle stresująca zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Małe dziecko w samolocie posiada swoje przywileje, o których warto sobie zdawać sprawę. Niektóre linie lotnicze dla dzieci do drugiego roku życia oferują darmowy lot, lub symboliczną cenę za bilet. Zazwyczaj maluchy podróżują na kolanach rodziców, dlatego też nie są pobierane opłaty. Dla dzieci powyżej dwóch lat bardzo często oferowane są zniżki. Do tego rodzice mają prawo do większego, bezpłatnego bagażu.

Od kiedy dziecko może podróżować samolotem?

Podróży samolotem nie zaleca się noworodkom, które nie ukończyły pierwszego tygodnia życia, gdyż układ oddechowy oraz krążeniowy jest bardzo słaby. Lekarze uważają że niemowlęta do trzeciego miesiąca życia, jeśli nie jest to konieczne, nie powinny lecieć w samolocie. Tak małe dzieci są niezwykle podatne na infekcje o które łatwo w na pokładzie samolotów, gdzie układ powietrza jest zamknięty. Ważny jest również wybór lotu, najlepszy dla maleństwa jest lot bezpośredni. Loty z przesiadkami są bardzo męczące, tak samo dla dziecka jak i jego rodziców. Dlatego aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów warto wybierać te bezpośrednie.

Miejsce w samolocie

Dziecko w samolocie musi mieć też odpowiednie miejsce, zatem warto pomyśleć o wykupieniu odpowiednich miejscówek. Najgorsze miejsce, to miejsce pośrodku, zwłaszcza jeśli podróżujemy sami z maluszkiem. Najwygodniejsze miejsce dla rodziców z dziećmi to te przy przejściu (jeśli dziecko już chodzi) lub przy oknie. W dużych samolotach rejsowych można liczyć na więcej przestrzeni. Na krótkich trasach lot z małym dzieckiem nie powinien być uciążliwy ani dla samego malucha, ani dla jego opiekunów, ani też dla innych pasażerów i obsługi.

Start i lądowanie

Dziecko w samolocie tak samo jak osoby dorosłe odczuwa zmianę ciśnienia podczas startu i lądowania. Kiedy maszyna wznosi się i opada w kabinie zwiększa się ciśnienie, które naciska na błony bębenkowe w uszach. Najprostszą metodą uniknięcia szumów usznych związanych ze startem i lądowaniem jest wyrównanie ciśnienia poprzez zatkanie nosa i przełknięcie śliny. Jeśli karmimy dziecko piersią warto przystawić w tym momencie maluszka do piersi, lub podać mu butelkę z napojem. W trakcie przełykania wyrówna się ciśnienie.

Dokumenty dla dziecka

Tak jak każdy inny pasażer dziecko w samolocie musi posiadać dokumenty potwierdzające jego tożsamość, sam bilet nie uprawnia malucha do lotu. Kontrola odbywa się na lotnisku przy odprawie. Podróżując po terenie Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, który wyrabiamy dla dziecka w urzędzie gminy/miasta, a w przypadku lotów poza granice UE maluszek musi posiadać paszport. Jeśli podróżujemy same wymagana jest zgoda drugiego rodzica, a w przypadku gdy z naszym dzieckiem podróżują opiekunowie np. dziadkowie wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *