Różnorodności

Etapy porodu naturalnego i cesarskie cięcie

Dzień narodzin dziecka, to jedne z najpiękniejszych i najważniejszych momentów w życiu kobiety. Sam poród nie jest przyjemnością, gdyż wymaga dużo wysiłku od rodzącej kobiety, jednak pierwszy krzyk dziecka i możliwość wzięcia go w ramiona wynagradza ból. Poród chociaż tak bardzo wyczekiwany budzi niepokój każdej mamy. Zatem warto odpowiednio przygotować się do tej wyjątkowej chwil i dowiedzieć się wcześniej jak wyglądają poszczególne etapy porodu.

Etapy porodu naturalnego

Poród naturalny dzieli się na trzy podstawowe  etapy a mianowicie: etap skurczów i rozwierania szyjki macicy, etap porodu właściwego oraz okres rodzenia łożyska. Występowanie regularnych i bolesnych skurczów macicy uznaje się za moment rozpoczęcia porodu. Bólom porodowym towarzyszą także zmiany zachodzące w szyjce macicy, która zaczyna skracać się i rozwierać. Niekiedy anestezjolog podaje znieczulenie zewnątrzoponowe, aby złagodzić bóle porodowe.

Kolejne etapy porodu to rozwarcie właściwe oraz parcie i narodziny dziecka. Dzięki skurczom partym maluch jest wypychany z brzucha mamy przez kanał rodny. Kiedy główka dziecka zaczyna napinać tkanki krocza i je rozciągać, lekarz może podjąć decyzję o nacięciu, aby nie doszło do rozerwania krocza.

W ostatnim trzecim etapie porodu następuje odcięcie pępowiny i urodzenie łożyska. Lekarz powinien sprawdzić, czy jama macicy jest pusta i nie pozostały w niej resztki łożyska. Fragmenty łożyska, które nie zostały wydalone mogą powodować infekcje i krwotoki. Jeżeli łożysko nie zostało w pełni urodzone, kobieta zostaje poddana tak zwanemu łyżeczkowaniu, które powinno być wykonywane w znieczuleniu.

Poród przez cesarskie cięcie

 

Większość kobiet rodzi naturalnie jednak w niektórych przypadkach występuje konieczność wykonania cesarskiego cięcia. O przypadkach w których trzeba przeprowadzić cesarkę przeczytamy: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/rodzaje-i-etapy-porodu# . Poród przez cesarskie cieńcie wymaga interwencji chirurgicznej, z tego tez powodu wykonywany jest na sali operacyjnej. Podczas tego porodu nacinane są ściany powłok brzusznych i macicy i trwa on do 10 minut w przeciwności do porodu naturalnego, który trwa od kilku nawet do kilkunastu godzin. Cesarskie cięcie wykonywane jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym, a w ciężkich przypadkach w znieczuleniu ogólnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *