Różnorodności

Gimnastyka buzi i języka

Aby nasze dziecko ładnie i poprawnie mówiło, a w przyszłości nie obawiało się publicznych wystąpień i umiało się dogadać z każdym, należy już od pierwszych dni życia rozwijać jego aparat mowy. Kobiety mówią bardzo dużo, a pomimo tego zdajmy sobie sprawę, że mówienie to bardzo trudna sztuka. Wypowiedzenie chociażby najprostszego słowa angażuje umysł i jest możliwe dzięki aktywności układu nerwowego oraz bardzo wielu mięśni. Wymaga także koordynacji oddechowej i dobrego słuchu, a także dobrego słuchu, precyzyjnych ruchów warg i oczywiście języka, modulacji głosu i kilku innych elementów. Zatem już od pierwszego dnia od urodzenia trzeba zadbać o prawidłowy rozwój aparatu mowy. Poniżej podpowiadam co wpływa na rozwój aparatu mowy u dzieci.

Karmienie piersią

Karmienie piersią jak wszystkie mamy wiedzą jest jedną z najzdrowszych metod karmienia. Do kolejnych zalet tej metody można zaliczyć rozwój aparatu mowy u dziecka. Podczas ssania piersi niemowlak trenuje mięśnie, które w przyszłości będą odpowiedzialne za prawidłową artykulację. Jeśli u dziecka występuję przerośnięte wędzidełko warto zgłosić się do lekarza w celu jego podcięcia. Zbyt krótkie wędzidełko utrudnia prawidłowe karmienie, a w przyszłości spowoduje wady wymowy oraz zaburzenia rozwoju zgryzu.

Żucie i gryzienie 

Kiedy w końcu przyjdzie pora na rozszerzenie diety niemowlęcia, to należy stopniowo podawać mu coraz mniej rozdrobnione pokarmy. Kiedy dziecko już stabilnie siedzi, należy pozwolić mu jeść rączkami np rozgotowane do miękkości jarzyny, czy kawałki dojrzałych owoców. Gryzienie i żucie to bardzo ważny etap, który rozwija aparat mowy.

Zabawki do buzi

Ssanie paluszków, gryzienie własnych stópek i rączek, lizanie grzechotki, ślinienie oraz podgryzanie i badanie językiem różnego rodzaju przedmiotów, to kolejny i bardzo istotny w rozwoju aparatu mowy etap u niemowlaka. Wspiera on koordynację oko-ręka i rozwija zmysł smaku i dotyku, a także stymuluje pracę aparatu oralnego. Oczywiście maluszkowi musimy podawać tylko bezpieczne dla niego przedmioty, których nie włoży zbyt głęboko do ust lub nic się z nich nie odłamie lub ukruszy.

Mów do swojego dziecka

Już noworodki zwracają uwagę na twarz swoich rodziców, dlatego też trzeba mówić i uśmiechać się do swojego dziecka. Maluszki uwielbiają zabawne miny oraz modulowany głos i inne śmieszne dźwięki. Nie należy obawiać się zabaw słownych, wygłupów i spieszczeń, gdyż one także wspierają rozwój aparatu mowy i nauki mówienia.

Ogranicz telewizję 

Stale włączona telewizja gdzieś w tle w pomieszczeniach w których przebywamy z dzieckiem zaburza jego rozwój mowy. Maluch przestaje odpowiednio odczytywać komunikaty oraz reagować na nie. W nauce mówienia potrzebny jest koniecznie kontakt z żywym człowiekiem.

Wspieraj rozwój ruchowy

W rozwoju aparatu mowy oraz nauki mowy ważne jest aby obie półkule mózgowe za sobą współpracowały. Doskonałym na to sposobem są zabawy ruchowe oraz sporty wymagające naprzemiennego ruchu np. pływanie, raczkowanie, jazda na rowerku biegowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *