Bez kategorii

GoldenRetriever – najlepszy przyjaciel Twojego dziecka!

Sporo prawdy jest w powiedzeniu, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Obecność czworonoga w rodzinie wpływa na wszystkich jej członków, jednak największe korzyści mają z tego mali domownicy. Zwierzę z powodzeniem stymuluje rozwój emocjonalny dziecka i nakłania go do aktywności fizycznej. Dzieci, które wychowują się u boku zwierzaka, łatwiej nawiązują kontakty i są odważniejsze, a miłość, jaką dzielą się z psem, znacznie redukuje poziom agresji. Jaki pies będzie najodpowiedniejszy dla naszej pociechy?

GoldenRetriever – duży pies, wielka miłość

GoldenRetriever to inteligentna i posłuszna rasa, cechująca się łagodnym charakterem, dzięki czemu jest idealna do domu, w którym obecne są dzieci. Psy tej rasy są energiczne i wytrzymałe, szybko przywiązują się do właściciela i uwielbiają spędzać czas z członkami rodziny. Świetnie znoszą obecność innych zwierząt i co ważne – są przyjazne wobec dzieci.

Jeśli chodzi o pochodzenie rasy, to początkowo była ona hodowana z przeznaczeniem na polowania na dzikie ptactwo. Jednak ze względu na usposobienie, GoldenRetrievery świetnie odnajdą się w domu, wśród członków rodziny i z powodzeniem będą okazywały domownikom swoją miłość. Psy tej rasy w wielu przypadkach przechodzą specjalne szkolenia, by pomagać osobom niepełnosprawnym lub pełnić rolę terapeuty. Doskonały węch sprawia, iż takie zwierzęta są wspaniałymi psami policyjnymi i ratowniczymi.

Żywienie podstawą zdrowia

GoldenRetrievery to psy, które lubią jeść dużo i nie są wybredne w kwestii żywienia. Sprawia to jednak pewne problemy – jeśli właściciel nie zwróci należytej uwagi na dietę, może dojść do problemów zdrowotnych naszego ulubieńca, z otyłością włącznie. Jak zatem żywić przedstawiciela tej rasy?

Dla szczeniaka doskonale nada się sucha karma PURINA PRO PLAN LargeRobust z formułą OPTISTART. Produkt ten wspiera zdrowie i stawy zwierzaka (to ważne, bo ze względu na masywność, psy rasy GoldenRetriever mają skłonność do dysplazji bioder). Karma Purina dba również o prawidłowy rozwój układu odpornościowego szczenięcia.

Dla dorosłego GoldenRetrievera doskonale nada się PURINA PRO PLAN Medium Adult z formułą OPTIBALANCE, zapewniająca psu pełnowartościowe żywienie oraz wsparcie dla zdrowia jamy ustnej. Produkt ten chroni stawy aktywnych fizycznie czworonogów, zachowuje zdrową skórę i lśniącą sierść.

Jak sprawiedliwie uczyć psa posłuszeństwa?

Niezależnie od rasy, charakteru i usposobienia, żaden pies nie będzie posłuszny i nie wykona naszych poleceń, jeśli go tego nie nauczymy. A szczególne znaczenie ma to u psów posiadających tak wysoki poziom inteligencji użytkowej, jak GoldenRetrievery. Co ważne, nauka powinna rozpocząć się we wczesnym etapie życia psa, gdyż dorosłe czworonogi, o ukształtowanym już charakterze, mogą mieć problem z uczeniem się nowych rzeczy.

Szkolenie psa to nie tylko dobry sposób na wspólne spędzanie czasu, ale również dobra droga do poznania psychiki czworonożnego przyjaciela.

Podstawowe komendy dla psa, jakie powinien znać to:

  • Siad!
  • Waruj!
  • Zostań!
  • Spokój!
  • Do nogi!

Warto pamiętać o tym, że choć w oczach psa musimy zbudować niezachwiany autorytet, to nie możemy zapomnieć również o byciu sprawiedliwym. Komendy dla psa muszą być zwięzłe, jasne i stanowcze. Za każde dobrze wykonane polecenie, pies powinien dostawać nagrodę, dlatego warto rozpoczynać naukę np. przed porą posiłku.

Polecenie dla psa związane z warowaniem uczy naszego ulubieńca samokontroli. Warto trenować je również w momencie, gdy ten ma akurat rozproszoną uwagę. Co ważne, komendy dla psa nie powinny być powtarzane – jeśli pies nie wykonuje polecenia za pierwszym razem, to prawdopodobnie nie rozumie, co mamy na myśli. Wówczas należy pomóc mu wykonać poprawnie zadanie – to również forma nauki!

Polecenie dla psa, nawet, jeśli nie zostało wykonane, nie powinno determinować kar. Nie przyniesie to bowiem żadnego efektu – lepiej jest pokazać czworonożnemu przyjacielowi, o co dokładnie nam chodziło. Więcej o komendach, których warto nauczyć psa, można przeczytać tutaj: https://www.optymalnystart.pl/article/komendy–ktore-powinien-znac-kazdy-wlasciciel-psa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *