Kosmetyki i zdrowie

Instrukcja obsługi niemowlaka – czyli jak karmić i przewijać

Pojawienie się na świecie nowego, małego i bezbronnego człowieczka jest niezwykłym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Narodziny dziecka zwłaszcza tego pierwszego są niezwykle stresujące dla niedoświadczonych, młodych rodziców. Porady na temat karmienia oraz przewijania niemowląt płyną zewsząd, babcie, ciocie, teściowe itd. prześcigają się w udzielaniu wskazówek. W tym natłoku dobrych rad łatwo się pogubić. Oczywiście najbliżsi chcą jak najlepiej, ale to macierzyński instynkt pozwoli nam odpowiednio i troskliwe zająć się naszym maleństwem.

 Jak karmić?

Pierwsze karmienie noworodka nie jest proste dla świeżo upieczonej mamy, jednak odbywa się ono w szpitalu, zazwyczaj pod czujnym okiem położnej lub pielęgniarki. Każda kobieta musi znaleźć odpowiednią dla siebie i dziecka pozycję karmienia, na szczęście karmienie piersią jest czynnością naturalną oraz instynktowną. Nawet pomimo pierwszych problemów i niepowodzeń nie należy się zrażać. Mleko matki jest najzdrowszym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Istnienie wiele pozycji: klasyczna, spod pachy, na leżąco itd. Warto wybrać tą najwygodniejszą dla siebie i maluszka. Karmienie butelką jest o wiele prostsze niż karmienie piersią i praktycznie nie wymaga od nas wprawy i doświadczenia. Najważniejsze aby dobrać właściwą butelkę i smoczek.

Przewijanie niemowlaka

Przewijanie niemowlaka jest ogromnym wyzwaniem dla każdego z rodziców, którzy do tej jakże koniecznej czynności podchodzą szczególnie ostrożnie. Oczywiście tak jak porady na temat karmienia oraz przewijania niemowląt są niezwykle cenne zwłaszcza od położnych, które mają w tym największe doświadczenie. Do przewijania należy przygotować niezbędne akcesoria. Kiedy będziemy mieli je na wyciągnięcie ręki z pewnością przewijanie przebiegnie szybko i sprawnie. Maluszka należy umieścić na przewijaku lub specjalnym podkładzie ułożony na płaskiej powierzchni. Pieluszki rzecz wiadoma to najważniejsze z akcesoriów, tak samo ważne są chusteczki nawilżane, do pielęgnacji skóry niemowląt, którymi oczyścimy skórę. Warto aby maluszek poleżał chwilę bez pieluszki, takie „wietrzenie” zapobiega pojawianiu się odparzeń. Jeśli mowa o odparzeniach to warto również stosować krem ochronny taki jak np. Bepanthen Baby Extra: http://www.bepanthen.pl/pl/porady-ekspertow/mama-trojaczkow/. Preparaty tego typu nie tylko ochraniają delikatną skórę dziecka przed podrażnieniami i odparzeniami, ale również ją pielęgnują.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *