Różnorodności

Jak nauczyć dziecko mówić?

Każdy z rodziców z ogromnym wyczekiwaniem czeka na pierwsze słowo jakie zostanie wypowiedziane przez ich dziecko. Zazwyczaj tym pierwszym słowem jest słowo „mama” lub „tata”. Jest to na pewno bardzo radosna i wzruszająca chwila. Jednak zanim nasza pociecha wzbogaci swoje słownictwo, warto wiedzieć jak zachęcić dziecko do mówienia.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Doświadczone mamy wiedzą, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, to tempo dotyczy również nauki mowy. Większość maluchów swoje pierwsze słowa wypowiada około pierwszego roku życia. Niemowlaki zaczynają gaworzyć dosyć wcześnie, bo już w drugim miesiącu od urodzenia (potrafią wypowiadać samogłoski), ale zanim ich własna mowa przerodzi się w tą zrozumiałą dla wszystkich musi upłynąć kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy. Jednak na pierwsze słowa warto cierpliwie czekać. Kiedy dziecko zaczyna mówić trzeba zachęcać maluszka do ćwiczenia mowy i nauki nowych słów. Taka nauka jest świetną zabawą dla rodziców i dziecka, która również tworzy wspaniałą więź. Każda mama i każdy tata musi wiedzieć jak nauczyć dziecko mówić. Kiedy nasz maluch zaczyna gaworzyć, rodzice powinni zgłębić wiedzę dotyczącą nauki mówienia dziecka.

Jak uczyć dziecko mówić?

To co potrafi roczne dziecko, może nas naprawdę zadziwić. Nawet tak małe dzieci są niezwykle samodzielne, każdego dnia chłonną niczym gąbka nową wiedzę i umiejętności, w tym naukę mowy. Aby jednak usprawnić ten proces musimy do naszej pociechy mówić i próbować z nim rozmawiać nawet jeśli dziecko wypowiada wyrazy w swoim własnym języku, w końcu od czegoś trzeba zacząć. Kiedy dziecko zaczyna mówić musimy go w tej nauce codziennie wspierać. Dobrą metodą jest nazywanie i wskazywanie na przedmioty, zabawki, części ciała oraz przede wszystkim na członków rodziny. Trzymają zabawki lub książeczki opisujmy i wskazujmy na wszystkie szczegóły. Zadawajmy maluchom pytania np. „gdzie miś ma oczka” i poczekajmy aż dziecko wskaże odpowiedź. Trzeba wiedzieć, że ilość wspólnie poświęconego na naukę czasu z naszym dzieckiem bezpośrednio wpływa na jego rozwój intelektualny.

Mów tak jak chcesz aby mówiło dziecko

Dzieci bez wątpienia są odbiciem swoich rodziców, dziedziczą wygląd, charakter, różnego rodzaju zdolności. Trzeba także zdawać sobie sprawę że maluchy będą nas naśladować we wszystkim także w sposobie mówienia, dlatego mówmy tak, jakbyśmy chcieli alby nasza pociecha mówiła. To od rodziców malec uczy się mówić i to właśnie od nas przejmie ten wzorzec. Już od pierwszych dni życia mówmy do naszego dziecka spokojnie i czule, ale również wyraźnie. Nie używajmy zbytnich zdrobnień, nie przekształcajmy, używajmy wszystkich słów, nie tylko tych najprostszych. Warto dbać o poprawność językową, to my pełnimy funkcję pierwszego nauczyciela języka polskiego, więc róbmy to odpowiedzialne.

Nauka przez zabawę

Jak uczyć dziecko mówić, to tylko przez zabawę, jest to najlepsza i jedynie akceptowalna forma nauki dla maluszków. Książeczki różnego rodzaju, zabawki interaktywne dostosowane do wieku, a także wspólne śpiewanie piosenek lub ich wymyślanie i naśladowanie dźwięków pozytywnie wpływają na rozwój mowy. Czytanie bajek na dobranoc, uczenie się rymowanych wierszyków, wyliczanki, zabawy dotykowo-słowne także pozytywnie wpływa na dzieci i na nas również. Dzieci należy zachęcać do mówienia i powtarzania nowych słów, ale absolutnie nie można ich popędzać, czy też zmuszać. Zachwyt rodziców nad każdym nowym słowem jest najlepszą motywacja do dalszych słownych wysiłków. Pamiętać trzeba, że dzieci bardzo szybko zapamiętują dlatego nawet w towarzystwie niemówiących niemowlaków dbajmy oto, aby nikt nie używał tak zwanych „brzydkich słów”. Ważne jest również ćwiczenie aparatu mowy. W tym przypadku ważne jest karmienie piersią, dzięki ssaniu dziecko ma wyćwiczone policzki, język oraz wargi. Nawet pokazywanie języka i robienie głupich min jest niezwykle pomocne. Od szóstego miesiąca życia pozwólmy na to aby dziecko jadło samo. Zaburzenia żucia oraz połykania u maluszka mogą poprzedzać również zaburzenia mowy, w związku z tym należy zwrócić na to szczególną uwagę i podjąć leczenie, jeśli takie zaburzenia występują.

Drogie mamy nie martwcie się jeśli wasze roczne, czy nawet ponadroczne dziecko nie mówi, gdyż z pewnością szybko nadrobi zaległości. Jeszcze zatęsknicie za ciszą i spokojem, bo po fazie nauki mówienia u dzieci zaczyna się bardzo długi okres zadawania pytań o różnej treści. Kiedy dziecko zacznie mówić na dobre na niektóre pytania będziemy musiały odpowiadać setki razy, ale taka jest przecież nasza rola. Ktoś kiedyś sparafrazował cytat księdza Jana Twardowskiego i słusznie powiedział: „Śpieszmy się kochać dzieci, tak szybko pyskują”. Zapewne doświadczone i znające życie mamy doskonale o tym wiedzą 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *