Różnorodności

Kalendarz ciąży- piętnasty tydzień i suplementacja kwasu foliowego

Kiedy kalendarz wskazuje piętnasty tydzień ciąży to oznaka, że już na dobre zaczął się drugi trymestr. W tym czasie powinny ustąpić dotkliwe dolegliwości ciążowe, na które w pierwszym trymestrze uskarża się większość  ciężarnych kobiet. Wiele mam drugi trymestr nazywa złotym okresem ciąży, gdyż dobre samopoczucie, humor i energia ich nie opuszcza.

Piętnasty tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży maluszek w bardzo szybkim tempie przybiera na wadze, przez to apetyt dopisuje również jego mamie. Oczywiście przyszłe mamy mają prawo do różnych zachcianek, jednak warto kontrolować jakość oraz ilość spożywanych pokarmów. Brzuszek zaczyna się pomału zaokrąglać i staje się widoczny. W tym czasie trzeba uważać na zawroty głowy i unikać gwałtownych ruchów, lub zmiany pozycji, które mogą prowadzić do omdlenia. Maluszek w brzuchu swojej mamy potrafi już ssać kciuk, a także wykonuje ruchy oddechowe, które przygotowują go wielkiego dnia narodzin. Według kalendarza ciąży, który powinna prowadzić każda kobieta, w piętnastym tygodniu od poczęcia dzidziuś mierzy około 11 cm i waży od 50 do nawet 80 gramów.

Czy nad przyjmować kwas foliowy?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy nadal powinna przyjmować kwas foliowy, którego regularne zażywanie jest wskazane szczególnie w pierwszym trymestrze? A odpowiedź jest prosta: tak trzeba, jednak należy zmienić jego dawkowanie, co warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Najlepiej wybrać preparat dostosowany do danego okresu ciąży np. „Folik Mama 2/3”, o tym kwasie foliowym więcej przeczytamy na: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/15. Preparat ten, polecany jest także mamom karmiącym piersią, które potrzebują w okresie laktacyjnym wiele witamin. Kwas foliowy jest bardzo ważną substancją w organizmie każdego człowieka, nie tylko kobiet w ciąży, chociaż jego niedobór w tym czasie jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia dziecka. O znaczeniu kwasu foliowego oraz skutkach jego niedoboru możemy więcej przeczytać na: http://puzderko.com.pl/niezbedny-kwas-foliowy-dla-kobiet-ciazy/. W trosce o zdrowie własne i dziecka, każda przyszła mama powinna wpisać w swój kalendarz ciąży konieczność suplementacji kwasu foliowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *