Różnorodności

Kangurowanie noworodka – dlaczego jest tak ważne?

KMC, czyli Kangaroo Mother Care, a w języku polskim kangurowanie, jest metodą wczesnej opieki nad noworodkiem. Kangurowanie polega na bezpośrednim kontakcie skóry matki i skóry dziecka. Taka bliskość uspokaja noworodka, daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala oswoić się z nową rzeczywistością.

Na czym polega kangurowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, termin kangurowanie został zaczerpnięty ze świata zwierząt, a mianowicie kangurów, które rodzą się w stanie embrionalnym, a dojrzewają i dorastają w torbie matki. Kangurowanie noworodka powinno odbywać się już po porodzie, gdyż to właśnie pierwsze godziny po narodzinach są kluczowe dla dalszego rozwoju maluszka. Metoda „skóra do skóry” sprawdza się szczególnie w przypadku wcześniaków. Na nagiej piersi mamy lub taty (bo tatusiowie również mogą to robić) powinny spędzać nawet kilka godzin dziennie. Dzięki tej metodzie, maluch czuje ciepło, bicie serca i zapach skóry rodziców, a bliskość kochających osób jest niezmiernie ważna dla noworodka.

W trakcie kangurowania warto również masować plecki dziecka – dodatkowa czynność wzmacnia kontakt z rodzicem oraz uspokaja maluszka. Długie trzymanie noworodka na piersi może być niekomfortowe, dlatego rodzice powinni regularnie się wymieniać.

Zalety kangurowania dla dziecka i mamy 

Metoda KMC posiada wiele ważnych zalet. Przede wszystkim redukuje stres związany z porodem i nowymi bodźcami zarówno u maluszka, jak i jego mamy. U dziecka zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów ze strony układu krążenia, układu oddechowego i odpornościowego, następuje też szybszy przyrost masy ciała. Metoda ułatwia także zasypianie i ułatwia noworodkowi przejście w głębszy sen. Maluszek dzięki temu nabywa też florę fizjologiczną ze skóry matki i ojca.

Noworodek szybciej opanowuje umiejętność ssania, a u mamy zostaje pobudzona laktacja. Dzięki kangurowaniu, kształtuje się też prawidłowa relacja emocjonalna pomiędzy dzieckiem a mamą i tatą, a sami rodzice szybciej odnajdują się w nowej roli. KMC wpływa także na szybsze obkurczenie macicy oraz ustanie krwawienia poporodowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *