Dziecięca moda

Karmienie piersią czyli jak to było z ubraniami

Kobiety karmiące jeszcze do niedawna borykały się z dylematem jak ubrać się w miarę wygodnie i elegancko, a przy tym wszystkim nie utrudniać maluchowi dostępu do piersi. Nasze babki prawdopodobnie nie miały takich dylematów – dla nich matka karmiąca traciła kobiece walory i na jakiś czas stawała się wyłącznie karmicielką. Ale już nasze mamy nie uważały, iż zawieszenie kobiecości na kołku na rok a często i dłużej to dobre rozwiązanie. Tekst przygotowany ze współpracy z CoolMama.pl

Choć w sklepach odzież dla matek karmiących była rzadkością – może poza bielizną – kobiety podejmowały próby takiej aranżacji swoich strojów, żeby mimo wszystko czuć się komfortowo i elegancko. Jednak nie jest to łatwe, kiedy nabrzmiałe mlekiem piersi grożą przemoczeniem bluzki czy sukienki. Wkładki laktacyjne oraz specjalnie odpinane biustonosze ratowały sytuację.

Wcześniej, zanim oba udogodnienia zawitały do naszych domów i stały się oczywistą oczywistością, kobiety wypychały zwyczajne biustonosze tetrowymi pieluszkami, kawałkami flaneli albo innych chłonnych materiałów. Ależ to musiało być niewygodne! Aż wreszcie pojawiły się staniki do karmienia i wkładki – luksus. Wciąż jednak aby nakarmić głodne niemowlę trzeba było rozpiąć bluzkę, albo podciągnąć T-shirt, z co a tym idzie – zniknąć z przestrzeni publicznej. Dyskretne karmienie piersią nie było możliwe, bo wiązało się z częściowym obnażeniem.

Moje doświadczenie

Jeśli twoje pierwsze dziecko urodziło się kilkanaście lat temu, na pewno nie masz dobrych wspomnień związanych ani z odzieżą ciążową, ani z ubraniami dla matek karmiących piersią. Rynek dopiero raczkował, wygodne spodnie z elastycznym pasem czy sukienki wyglądające inaczej niż bezkształtny worek były rzadkością. Wciąż pokutowało przeświadczenie, że eksponowanie brzucha nie jest w dobrym tonie. Kobiety spodziewające się dziecka tonęły w obszernych ogrodniczkach albo sukienkach przypominających namioty. Doskonale pamiętam, że odzież ciążową a potem ubrania do karmienia zdobywałam na portalach aukcyjnych albo po prostu dostawałam w spadku po koleżankach.

Ceny w sklepach były zawrotne – zupełnie jakby bawełniane bluzki z rozcięciami po bokach na wysokości piersi czy sukienki z zakładkami w tym samym miejscu należały do kategorii towarów z górnej półki! Kupowanie ich na kilka miesięcy wydawało się po prostu rozrzutnością. Człowiek zaciskał zęby, donaszał ciążową garderobę i z utęsknieniem czekał, aż wróci do dawnych rozmiarów, a maluch przerzuci się z cyca na pulpę z marchewki i białe mięsko.

Ale jeśli rodziłaś niedawno, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że kiedyś było tak… dziwnie. Teraz po prostu wchodzisz do sklepu – stacjonarnego albo online – i wybierasz to, co najwygodniejsze.

Specjalne ubrania do karmienia – moja ulga

Na szczęście udało mi się wejść dwa razy do tej samej rzeki czyli znów zostać mamą. Udało mi się więc doświadczyć dobrodziejstw jakie niesie ze sobą nowoczesna odzież ciążowa i do karmienia. Jakaż to była ulga! Bawełna, włókna bambusowe i elastan mają same zalety: szyte z nich bluzki czy spodnie są miękkie, dopasowują się do figury, nie uwierają, nie zatrzymują wilgoci przy skórze. Mało tego – te ubrania są po prostu ładne.

Gdyby człowiek nie wiedział, że są przeznaczone dla mam karmiących, to by na to nie wpadł, dopóki nie doszuka się tych wszystkich rozcięć, pęknięć i zakładek. Na pierwszy rzut oka są to po prostu piękne gustowne kobiece fatałaszki.

Informacje o sklepach, w których warto się zaopatrywać rozchodzą się pocztą pantoflową i nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby inne mamy odesłały mnie do miejsca, w którym były rzeczy brzydkie i niefunkcjonalne.

Szczególnie przyjaznym sklepem jest coolmama.pl – tu ubierałam się będąc w ciąży, potem szukałam ubrań do karmienia. Wszystkie fatałaszki są tak ładne i tak dobrej jakości, że na pewno je komuś podaruję.

Może ludziom się wydaje, że kiedy zobaczy się dwie kreski na teście ciążowym, zapomina się o wszystkim – także o sobie. Ale to nieprawda. Właśnie wtedy myśli się o sobie ze szczególną czułością. A wygodna odzież ciążowa i do karmienia to właśnie ważny element tej czułości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *