Kosmetyki i zdrowie

Kaszel mokry u dziecka – leczenie

Kaszel mokry u dziecka bywa wyjątkowo dokuczliwą dolegliwością dla malucha, który nie potrafi poradzić sobie z odruchem wykrztuszania. Odrywająca się wydzielina jest kłopotliwa nawet dla osób dorosłych, a tym bardziej dla dzieci, dlatego trzeba im skutecznie pomóc. Najlepszym lekarstwem jest syrop na kaszel dla dzieci, który ułatwi odrywanie i wykrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Skąd się bierze kaszel mokry?

Kaszel mokry pojawia się na wskutek podrażnienia receptorów nerwowych, które znajdują się w przełyku i następstwem kaszlu suchego. Zadaniem kaszlu mokrego jest usunięcie zalegających w drogach oddechowych wydzielin, a nasila się on zazwyczaj w godzinach porannych kiedy po nocy zalega tam duża ilość wydzieliny. Małe dzieci podczas napadu kaszlu mokrego odkrztuszają wydzielinę ku górze gdyż nie potrafią jej jeszcze wypluwać i najczęściej ją połykają, co powoduje podrażnienie żołądka i wymioty spowodowane kaszlem mokrym. Jeśli odkrztuszana wydzielina ma kolor żółty lub zielony świadczy to infekcji bakteryjnej i w takich przypadkach warto udać się do lekarza, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, gdyż takie infekcje są niebezpieczne dla małych dzieci. Biały kolor śluzu świadczy natomiast o infekcji wirusowej, lecz nie należy jej lekceważyć, gdyż może przeistoczyć się w infekcję bakteryjną.

Leczenie kaszlu mokrego

Kaszel zarówno suchy jak i mokry nie powinien być tłumiony, gdyż jest on reakcją obronną organizmu, która pozwala pozbyć się chorobotwórczych wirusów i bakterii. Mokry kaszel pozwala pozbyć się zalegającej wydzieliny, aby przyśpieszyć leczenie i ułatwić odrywanie oraz wykrztuszanie wydzieliny trzeba przyjmować dużą ilość płynów, a także stosować inhalacje. Ważne jest przyjmowanie leków wykrztuśnych, maluchom najlepiej podawać syrop na kaszel dla dzieci, najlepiej taki o przyjemnym owocowym smaku i zapachu np. Mucosolvan MINI: http://www.mucosolvan.pl/mucosolvan-mini.html. Wydzielinę u małych dzieci można też odsysać, ważne jest również oklepywanie plecy malucha. Syropów wykrztuśnych nie można podawać przed snem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *