Różnorodności

Kiedy na pierwsze kolonie

Każda mama która była na wakacyjnych koloniach, wie jak wielka to przygoda i jakie wspomnienia się z nią wiążą. z tego też powodu nie powinnyśmy obawiać się tej formy letniego wypoczynku dla naszych pociech. Jednak oczywiście bez stresu się nie obędzie, ponieważ będziemy się martwić, czy dziecko sobie poradzi, czy jest bezpieczne, nie sprawia problemów, jest dobrze odżywione etc. Chyba każda mama zastanawia się, w jakim wieku wysłać dziecko na pierwsze kolonie i czy na pewno jest to właściwy wiek.

Samodzielność

Samodzielność to podstawowy wyznacznik tego, czy nasze dziecko jest gotowe na pierwsze samodzielne wakacje spędzone w towarzystwie rówieśników i opiekunów. Czasami siedmiolatek jest bardziej samodzielny i odpowiedzialny niż nastolatek, wszystko to zależy od tego jak wychowujemy nasze dzieci i na ile pozwalamy być im samodzielnymi. Na pierwsze kolonie możemy wysłać już siedmio i ośmiolatki, pod warunkiem, że potrafią one zadbać o siebie i wykonać podstawowe czynności takie jak np. robienie kanapek, ubieranie się, mycie itp. Bez wątpienia pobyt na koloniach uczy samodzielności. O pierwszych koloniach dziecka można również powiedzieć, że są testem kompetencji społecznych dla niego i dla nas rodziców.

Poważna rozmowa 

Niezależnie od wieku naszego dziecka, przed wyjazdem musimy odbyć z nim poważną rozmowę na temat jego cielesności. Dziecko musi być świadome, że nikt nie ma prawa używać wobec niego przemocy fizycznej oraz psychicznej. Nikt nie ma prawa dotykać jego miejsc intymny, fotografować lub nagrywać nago, a także pokazywać nagrań czy zdjęć prezentujących nagość innych osób. Jeżeli doszłoby do takich sytuacji nasze dziecko musi wiedzieć, że takie zachowania musi zgłosić wychowawcom i rodzicom oraz że może mieć w nich oparcie i liczyć na pomoc. Warto nauczyć dzieci także numerów alarmowych.

Wspólne zakupy oraz pakowanie

Do pierwszych koloni trzeba przygotować się razem z dzieckiem, które powinno uczestniczyć w zakupach oraz pakowaniu bagażu. Jeśli nasz siedmiolatek chce zabrać swoją ulubioną przytulankę pozwólmy mu na to. W towarzystwie kochanego pluszaka będzie czuł się raźniej podczas zasypiania w obcym miejscu. Wytłumaczmy dziecku jak ma spakować się na powrót i jak zadbać o swoje rzeczy. Maluch musi wiedzieć także jak zarządzać swoim kieszonkowym i w jaki sposób wydawać pieniądze. Na kolonie dziecko nie powinno zabierać wartościowych rzeczy, które mogą zostać skradzione lub zniszczone przez dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *