Różnorodności

Kolorowe skarpety nie do pary i linia prosta

To nie przypadek, że pierwszego dnia wiosny czyli 21 marca większość z nas zakłada dwie różne kolorowe skarpety, lub rysuje na dłoni prostą linie by łączyć się z osobami z Zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został uchwalony dopiero w 2005 roku z Inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. 

Jak świętować Światowy Dzień Zespołu Downa?

Data 21 marca symbolizuje trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze, którym właśnie obdarzone są osoby z Zespołem Downa. Tego dnia organizatorzy tego, jakże ważnego i społecznie potrzebnego, święta zachęcają do założenia kolorowych, wesołych skarpetek, czy też tych nie do pary. Skarpetki mają zwrócić uwagę na problemy osób chorych. Mają też symbolizować ten jeden niepasujący chromosom. Wiele osób rysuje również na dłoni prostą linię, bowiem osoby z Zespołem Downa posiadają właśnie prostą linię papilarną, przebiegająca wewnątrz dłoni. Taki prosty gest pozwala poczuć chorym osobom i im rodzinom poczucie wspólnoty i jedności.

O osobach z tym zespołem mów się też, że są Bardziej Kochani i z pewnością tak jest. To właśnie od dzieci i osób z Zespołem Downa możemy uczyć się jak kochać ludzi i świat, jak cieszyć się życiem, każdą jego chwilą. Dzieci z Zespołem Downa bardzo często spotykają się z dyskryminacją i to o zgrozo ze strony nauczycieli szkół specjalnych i nawet ze strony lekarzy. Potwierdzają to rodzice i opiekunowie. Dlatego tego wspaniałego pierwszego dnia wiosny, warto pobudzać świadomość dotyczącą tego schorzenia, w każdym kręgu społecznym. Media społecznościowe i Internet są doskonałym miejscem, aby okazać swoje wsparcie oraz zwiększać świadomość społeczną dotyczącą osób z Zespołem Downa. Nie wstydźmy się okazać solidarności i załóżmy skarpetki nie do pary.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *