Różnorodności

Kwas foliowy w ciąży- co każda kobieta musi o nim wiedzieć?

Kwas foliowy to jedna z najważniejszych substancji jakie muszą zażywać wszystkie kobiety w ciąży oraz te, które starają się o dziecko i myślą o potomstwie w niedalekiej przyszłości. Folacyna, bo tak inaczej nazywa się kwas foliowy jest potrzebna wszystkim komórkom organizmu człowieka i większość z nas niezależnie od płci cierpi na niedobory tej substancji. Kwas foliowy w ciąży jest tak samo ważny dla kobiety jak i dla jak rozwijającego się dziecka.

Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest taki ważny?

Kwas foliowy w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu i to już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Folacyna bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych z których powstaje DNA, a przez to reguluje również wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek. Razem z witaminą B12 kwas foliowy jest odpowiedzialny za tworzenie i dojrzewanie czerwonych krwinek. Bez folacyny grozi nam anemia, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Panie muszą również wiedzieć, że odpowiedni poziom kwasu foliowego ma działanie antynowotworowe i obniża ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Kwas foliowy w ciąży musi być przyjmowany w pierwszym wczesnym okresie, kiedy u poczętego dziecka formuję się układ nerwowy. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej, która zaczyna się formować już od 17 do 30 dnia po zapłodnieniu. Cewa nerwowa wraz z rozwojem i wzrostem płodu przekształca się w mózg i rdzeń kręgowy.

Wrodzone wady cewy nerwowej

Wrodzone wady cewy nerwowej u dziecka są skutkiem jej złego zamknięcia. Do mózgu i rdzenia kręgowego dochodzi płyn owodniowy, który zatrzymuje proces rozwoju tych narządów. Taki stan prowadzi do przepuklin rdzeniowo-mózgowych, bezmózgowia, czy rozszczepu kręgosłupa. Dziecko z bezmózgowiem jest w stanie przeżyć tylko kilka godzin, a rozszczep kręgosłupa powoduje zazwyczaj paraliż dolnej części ciała, połączony z upośledzeniem umysłowym. Niestety w naszym kraju procent dzieci jakie rodzą się z wrodzonymi wadami cewy nerwowej jest nadal bardzo wysoki. Aby im zapobiec kobiety na około pół roku wcześniej przed planowanym zajściem w ciążę powinny przyjmować kwas foliowy ok. 0,4 mg. W ten sposób ryzyko wad spada aż o 75%. Więcej o znaczeniu kwasu foliowego w ciąży skutkach jego niedoboru przeczytamy na:  http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *