Różnorodności

Mleczaki i Wróżka Zębuszka

Niekiedy zdarza się, że rodzice nie przywiązują zbyt dużej wagi do dbania o zęby mleczne u dzieci. Część z nich twierdzi, że nie ma to znaczenia ponieważ mleczaki wypadają, a jest to bardzo mylne założenie. Odpowiednia higiena jamy ustnej i zębów mlecznych zapewnia zdrowie zębów stałych. Rodzice muszą przypominać dzieciom o higienie jamy ustnej, dbać o prawidłową dietę i zapewnić leczenie.

Mleczaki a próchnica 

Zęby mleczne są słabo zmineralizowane, dlatego też próchnica u małych dzieci rozwija się bardzo szybko. Nieleczona staje się przyczyną bólu oraz stanów zapalnych i ropnych powikłań, a także przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Taki stan prowadzi do przemieszczania się zębów i późniejszego braku miejsca dla wyżynających się zębów stałych, czy do tzw. stłoczeń.

Kiedy wypadają mleczaki

Najczęściej pierwsze zęby mleczne wypadają u dzieci około szóstego lub siódmego roku życia, a są to zazwyczaj dolne siekacze. Aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca zębom stałym już od najmłodszych lat trzeba uczyć i wprowadzać dzieciom odpowiednie zwyczaje żywieniowe. Twarde produkty spożywcze takie jak np. jabłka lub marchewka, a nawet skórka od chleba działają stymulująco na rozwój szczęki. Niekiedy zdarza się (najczęściej w dolnych siekaczach), że za mleczakiem pojawił się ząb stały. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa, który usunie mleczaki. Podobna sytuacja może pojawić się również później, kiedy czwórki oraz piątki klinują się tak mocno, że uniemożliwiają prawidłowe wyrzynanie się zębów przedtrzonowych. W takich przypadkach również trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Kiedy sytuacja dotyczy tylko samych siekaczy nie należy się zbytnio obawiać, ponieważ kości szczęki i żuchwy wciąż rosną więc z czasem zęby ustawią się prawidłowo. Interwencja ortodontyczna jest potrzebna kiedy następuje wymiana kłów, a nieprawidłowości w obrębie siekaczy występują nadal.

Podstawa to higiena

Już od pierwszego roku życia należy wprowadzać u maluszka zwyczaj mycia zębów dwa razy dziennie. Oczywiście początkowo musimy maluszkom pomagać, ale już kilkuletnie dziecko powinno samodzielnie szczotkować zęby. Dzieci muszą stosować pasty do zębów dobrane do ich wieku. Szczoteczki do zębów także muszą mieć odpowiednią wielkość i twardość. Przynajmniej dwa razy w roku należy przychodzić z dziećmi na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Co pół roku zalecana jest fluoryzacja mleczaków u stomatologa. W przypadku szóstek najlepszym rozwiązaniem, zabezpieczających przed próchnicą  jest lakowanie bruzd. Przestrzegając tych zasad mamy pewność, że robimy wszystko aby zęby naszych pociech były mocne i zdrowe.

Aha nie zapomnijmy też o Wróżce Zębuszce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *