Różnorodności

Modna fryzura dla psa to podstawa!

Co prawda większość naszych czworonożnych pupili niespecjalnie zna się na modnych fryzurach i aktualnych trendach w zakresie strzyżenia pudli albo czesania yorków. Niemniej jednak odpowiednia pielęgnacja, czesanie i trymowanie ma duże znaczenie dla zdrowia i dobrej kondycji skóry oraz sierści. Oczywiście modna psia fryzura to podstawa w przypadku piesków wystawowych, ale spa dla psa jest jak najbardziej polecane również uroczym i mądrym kundelkom.

Trzeba dbać o psią sierść

Pielęgnacja psiej fryzury to nie widzimisię właścicielek maltańczyków czy malutkich yorków z kokardką. Wyobraźmy sobie, że nie chodzimy do fryzjera, nie myjemy głowy i nie czeszemy się… brrr. Aż strach pomyśleć, a przecież nasze czworonogi mają znaczenie więcej okrywy włosowej i to na całej powierzchni ciała. Sierść jest dla psa ochroną, „ubraniem”, stanowi także o jego odpowiednim wyglądzie i prezencji charakterystycznej dla danej rasy.

Rodzaje psiej sierści

Zanim przejdziemy do tego jak powinna wyglądać pielęgnacja, profesjonalne czesanie i strzyżenia psa, warto poznać różne typy psiej sierści, ponieważ to właśnie determinuje metody dbania o naszych pupili. Gęstość, długość i struktura włosa, występowanie i grubość podszerstka – te kryteria określają podstawowe rodzaje szaty:

  • Sierść długa – może być jedwabista, wełnista, sznurowata, kręcona i falowana, jej pielęgnacja jest najbardziej czasochłonna i bywa skomplikowana. Czesanie i strzyżenie psów w Warszawie zapewnia salon Merdanie i czesanie, który oferuje komplet zabiegów dla małych eleganckich yorków, dynamicznych owczarków czy imponujących chartów,
  • Sierść krótka – teoretycznie mniej wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację, ale w tym przypadku grooming (głównie czesanie) jest prawdziwym wybawieniem w okresie linienia, kiedy to króciutka sierść jest praktycznie wszędzie. Taką szatę mają m.in. jamniki krótkowłose, dobermany, boksery i beagle,
  • Sierść szorstka – wymaga mniej zachodu niż np. jedwabiste włosy maltańczyka, ale w tym przypadku na pewno warto wybrać się na profesjonalne strzyżenie psów w Warszawie, ponieważ „szorściaki” należy umiejętnie trymować. Szybkie i bezstresowe wykonanie takiego zabiegu wymaga doświadczenia i pewnej ręki, a zatem energiczne teriery czy sznaucery z reguły trafiają do groomera. Tym bardziej, że od umiejętnego trymowania zależy kształt fryzury charakterystyczny dla danej rasy, istotny nie tylko dla psów wystawowych.

Pielęgnacja adekwatna do rodzaju sierści

Jak widać nasze czworonogi mogą mieć różną szatę, a jej specyfika wpływa na sposób pielęgnacji, strzyżenia i wyboru modnej fryzury. Warto wiedzieć, ze np. efektowne pudle mogą być ostrzyżone na wiele różnych sposobów. W ramach podstawowych fryzur, takich jak lion clip, modern clip, puppy clip, saddle clip, english sadle clip i cocntinental clip, istnieje jeszcze wiele podtypów i “wariacji na temat”. Przy czym należy zaznaczyć, że nie jest to fanaberia właścicieli i sędziów na wystawach, odpowiednia fryzura ma pokazać obfitość owłosienia i strukturę szaty psa. Trudno sobie wyobrazić, aby nawet najbardziej zaangażowany właściciel rasowego pudla poradził sobie sam z takim wyzwaniem. Podobnie jest długowłosym yorkiem czy maltańczykiem, wymagają one wielu akcesoriów do czesania, odpowiednich kosmetyków do kąpieli i profesjonalnego strzyżenia. Ze szczególną troską należy traktować okolice intymne i uszy, bo szybko rosnąca sierść może je zarastać. Z kolei teoretycznie mniej wymagające psy szorstkowłose muszą być trymowane, aby ich sierść była ładna i zdrowa. Trymowanie to wyskubywanie martwego włosa za pomocą specjalnych nożyków. W salonie groomerskim Merdanie i czesanie będzie to bezstresowe, bezbolesne i szybkie, a fryzura psa uzyska odpowiedni kształt i wygląd.

Warto profesjonalnie zadbać o sierść pupila

Umiejętne strzyżenie i czesanie, odpowiednie dla danej rasy czy rodzaju sierści, to nie tylko kwestia „modnego” wyglądu. Okrywę włosową należy pielęgnować, aby nie powstawały na niej brzydkie kołtuny, które mogą doprowadzić do odparzenia skóry i zniszczenia struktury włosa. Wyczesany piesek gubi mniej „kłaczków” w okresie linienia, a jego sierść jest zawsze ładna i lśniąca. Zdrowa sierść to również zdrowa, dobrze ukrwiona skóra. Decydując się na psiaka danej rasy, o określonym włosie, trzeba zawsze brać pod uwagę zakres i specyfikę jego pielęgnacji. Niektóre rasy wystarczy wyczesać raz na tydzień i od czasu do czasu zafundować im odpowiedni grooming. Inne czesze się każdego dnia i systematycznie  strzyże. Merdanie i czesanie – salon oferujący bezstresowe kąpiele, czesanie i strzyżenie psów w Warszawie, profesjonalnie zajmie się każdym psim pupilem. Od malutkich yorków, przez żywiołowe retrivery, po radosne, krótkowłose kundelki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *