Różnorodności

Najlepsza antykoncepcja po ciąży

Antykoncepcja po porodzie, to bardzo ważna kwestia o której powinna pamiętać każda mama, która nie planuje zbyt szybkiej, ponownej ciąży. Najlepsza antykoncepcja po ciąży, to taka która jest w pełni bezpieczna dla kobiety oraz karmionego piersią niemowlaka. Zanim zdecydujemy się na ponowne współżycie po porodzie, warto poznać skuteczne i bezpieczne metody antykoncepcji po porodzie. Jednak wybór odpowiedniej dla siebie metody antykoncepcyjnej zawsze trzeba skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem.

Antykoncepcja a karmienie piersią 

najlepsza antykoncepcja po ciąży

Powszechnie uważa się w okresie laktacji kobieta nie może zajść w ciążę. Niestety to twierdzenie nie jest prawdą, owszem istnieje tak zwany okres niepłodności laktacyjnej, bowiem bazowanie na tej naturalnej metodzie antykoncepcyjnej jest zawodne. Antykoncepcja a karmienie piersią, to szerszy temat któremu warto przyjrzeć się bliżej. W okresie laktacji warto stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne, jeśli chcemy ustrzec się nieplanowanej ciąży.

W tym czasie najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym środkiem jest antykoncepcja mechaniczna, czyli prezerwatywy. Na rynku farmaceutycznym są także dostępne mini pigułki antykoncepcyjne dla kobiet karmiących, które zawierają tylko progestagen. W czasie laktacji, karmiące mamy nie mogą stosować dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej, zawierającej estrogeny, które przechodzą do krwi dziecka wraz z pokarmem matki. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są w pełni bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka. „Mini pigułka” zwiększa gęstość śluzu szyjkowego, przez co utrudnia dostanie się plemników do komórki jajowej. Tabletkę przyjmuje się codziennie, o tej samej porze bez siedmiodniowej przerwy. Kolejną metoda antykoncepcji hormonalnej dla kobiet karmiących jest zastrzyk, który zawiera progestagen. Zastrzyki wykonuje się domięśniowo, raz na trzy miesiące,  w tym czasie kobieta stosująca takie zastrzyki nie miesiączkuje. Ten sposób jest również bezpieczny dla dziecka karmionego piersią.

Antykoncepcję hormonalną można rozpocząć trzy tygodnie po porodzie. Po zakończeniu karmienia dziecka piersią, można zacząć stosować inne metody hormonalne metody antykoncepcyjne.

Antykoncepcja bez hormonów 

antykoncepcja bez hormonów

Młode mamy, które chcą być aktywne seksualnie, ale nie chcą ponownie zajść w ciążę oprócz antykoncepcji hormonalnej mogą stosować tą bez hormonów oraz antykoncepcję naturalną. Antykoncepcja naturalna po porodzie nie może jednak bazować na kalendarzyku małżeńskim, czy też metodach objawowo-termicznych, gdyż okres połogu i laktacji charakteryzuje się bardzo dużymi zmianami w organizmie, a szczególnie przemianami hormonalnymi. Do naturalnych metod planowania rodziny najlepiej jednak powróć po okresie laktacji i uregulowaniu cyklu miesiączkowego. stosunek przerywany w okresie karmienia piersią również nie gwarantuje ponownego zajścia w ciążę. Naturalna sposoby zapobiegania ciąży nie wpływają na płodność kobiety i są w pełni darmowe.

Antykoncepcja bez hormonów, to też wyżej wspomniana antykoncepcja mechaniczna czyli: prezerwatywy, kapturek naszyjkowy, diafragma. Najbardziej popularna jest prezerwatywa u mężczyzn, która zmniejsza także ryzyko wystąpienia infekcji.

Antykoncepcja hormonalna 

antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna, to najbardziej skuteczna i wygodna metoda zapobiegania ciąży. Ta metoda antykoncepcyjna oparta jest na dostarczeniu do organizmu sztucznych hormonów, które wpływają na cyk owulacyjny u kobiet. W skutek działania składników hormonalnych organizm kobiety, przechodzi w uśpienie i nie produkuje komórki jajowej, a śluz w szyjce macicy gęstnieje i utrudnia ruchliwość plemników i dotarcie ich do jamy macicy. Hormony powodują także do spadku kurczliwości samych jajowodów. Estrogen i progesteron wpływają też na błonę macicy, zmieniając jej budowę tak, że zagnieżdżenie zarodka nie jest możliwe. Do hormonalnych metod antykoncepcji zalicza się: tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne oraz „tabletki dzień po”.

Wkładki wewnątrzmaciczne 

Kolejną metodą zapobiegania ciąży po porodzie jest stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych. Wkładki wewnątrzmaciczne dzielą się na hormonalne i klasyczne. Klasyczna wkładka jest wykonana z miedzi, zalicza się też do mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Działanie klasycznej wkładki wewnątrzmacicznej opiera się na wywoływaniu miejscowej reakcji w jamie macicy. Popularna spirala zagęszcza śluz szyjkowy i utrudnia przedostawanie się plemników do jajowodów. Skuteczność działania klasycznej wkładki wewnątrzmacicznej oceniana jest bardzo wysoko.

Wkładka to rozwiązanie dla rodziców, którzy przez kolejne lata nie planują powiększania rodziny. Dlatego wybór takiego rodzaju zapobiegania ciąży trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Wkładka działa przez cały okres swojej działalności w ciele kobiety, czyli od trzech do pięciu lat. Na podobnej zasadzie działają również wewnątrzmaciczne wkładki hormonalne, które są zakładane na pięć lat. Ten rodzaj antykoncepcji jest uznawany za najbardziej skuteczny. Wkładka hormonalna wyposażona jest w specjalny zbiorniczek z hormonem – protestagenem. W jamie macicy uwalnia się jego niewielka ilość, co daje bardzo dobry efekt antykoncepcyjny, a do tego ta metoda jest bezpieczna dla kobiet karmiących piersią.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *