Różnorodności

Niewidzialny przyjaciel naszego dziecka

Zmyślony, niewidzialny przyjaciel dziecka, to wytwór jego bujnej wyobraźni. Co niektórzy rodzice wpadają w panikę kiedy słyszą o wymyślonym towarzyszu zabaw swojej pociechy. Jednak wyimaginowany przyjaciel nie powinien budzić zaniepokojenia, bo praktycznie każde dziecko ma takiego nieistniejącego kumpla.

Bujna wyobraźnia

Niewidzialny przyjaciel świadczy o bujnej wyobraźni naszego dziecka. Zmyślonego przyjaciela mają najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym. W tym okresie rozwoju maluchy obawiają się również potworów pod łóżkiem, czy za firanką, widzą smoki, wróżki i inne stworki, opowiadają niebywałe historie etc. Przedszkolaki nie widzą bowiem różnicy pomiędzy światem realnym, a tym wymyślonym przez siebie. Fantazyjny świat malucha jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, gdyż pozwala mu intensywnie się rozwijać.

Zalety niewidzialnych przyjaciół

Zmyślony, niewidzialny przyjaciel dziecka, nie musi być jego równolatkiem tej samej płci. Bardzo często są to postaci z bajek lub zwierzęta. Zmyślony przyjaciel świadczy między innymi o wysokim potencjale intelektualnym dziecka oraz bogatej wyobraźni, a także uczy empatii i ułatwia rozwój społeczny. Wyimaginowany kumpel pozwala na rozwijanie pamięci oraz zdolności komunikacyjnych poprzez rozmowę i opowiadanie o wspólnych zabawach i przygodach. Uczy on także nazywania i wyrażania uczuć, wspiera kreatywność oraz twórcze myślenie dziecka, pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dziecko, które ma niewidzialnego kumpla lepiej radzi sobie z różnego rodzaju lękami i obawami np.  może obarczyć go winą za własne złe zachowanie, lub uporać się z potworami z szafy.

Wyobraźnia,  a kłamstwo

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często mijają się z prawdą, opowiadając różnego rodzaju wymyślone historie. Oczywiście kłamią, lecz nie zdają sobie z tego sprawy, nie są to kłamstwa świadome. Dzieci nie robią tego z premedytacją, lecz jest to wyraz ich wyobraźni. Przedszkolaki dopiero z czasem uczą się jaka jest różnica pomiędzy fikcją a prawdą, dlatego nie można dziecku zarzucać kłamstwa, lub wyśmiewać go kiedy opowiada jakąś historię. Rodzice muszą wiedzieć, że marzenia i życzenia malucha mają odbicie w jego fantazjach, zatem warto uważnie słuchać swojej pociechy. Nie należy ograniczać dziecka i jego wyobraźni, jedynie tłumaczyć mu na spokojnie co jest dobre i co jest prawdą. Wymyślony przyjaciel z życia przedszkolaka powinien zniknąć gdzieś wieku 5-6 lat, kiedy maluch nabierze pewności siebie i zrozumie pewne zasady i reguły. Nie żartujmy z niewidzialnego przyjaciela dziecka i nie panikujmy że z dzieckiem jest coś nie tak. Jeśli jednak nasze dziecko stroni od zabaw z rówieśnikami i opiekunami, a jedynie zaobserwujemy że rozmawia i bawi się tylko z niewidocznym kolegą, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *