Maluch w kuchni

Nowe smaki, czyli rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzenie diety dziecka jest niezwykle ważnym etapem w życiu każdego malucha, a także jego rodziców. Zanim jednak do tego przystąpimy musimy poznać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim rozszerzenie diety niemowlaka powinno przebiegać etapami i bez niepotrzebnej presji, warto też uzbroić się w cierpliwość, bo nie zawsze maluszek zechce z nami współpracować.

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy je rozpocząć?

Rozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć już po czwartym miesiącu, jednak zawsze warto skonsultować tą decyzję lekarzem pediatrą. Najważniejsze aby nasza pociecha była zdrowa, gdyż chore maluchy źle mogą znieść nowe produkty w dotychczasowej, monotonnej, mlecznej diecie. Podając dziecku pierwszy posiłek nie powinno ono być też głodne. Nowe posiłki początkowo powinny być tylko dodatkiem, małą przekąską, a nie pełnowartościowym posiłkiem. Dziecko powinno być też w dobrym nastroju i spokojne, rozkapryszony maluch niechętnie będzie skłonny do próbowania nowych smaków.

Od jakich pokarmów zacząć rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety u dzieci należy rozpocząć o pokarmów o płynnej konsystencji np. kaszki ryżowej przygotowanej na mleku lub wodzie. Rodzice zastanawiają się też jakie warzywo bądź owoc powinno zostać po raz pierwszy podane maluszkowi. Muszą to być produkty mało uczulające i wzdymające np. jabłko, ziemniak lub marchewka. Każdy nowy produkt powinien być wprowadzany stopniowo po upływie kilku dni, zwiększamy też podawane porcje. Jeśli nie występują problemy ze strony układu pokarmowego można śmiało eksperymentować z kolejnymi posiłkami i nowymi produktami. Oczywiście warzywa i owoce muszą być gotowane na parze lub w małej ilości ale nie możemy ich niczym doprawiać. Informacje dotyczące rozszerzania diety dziecka o nowe pokarmy znajdziemy też na: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-madrze-i-zdrowo-rozszerzac-diete-dziecka-0.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *