Różnorodności

O czym każda mama pamiętać musi- profilaktyka raka piersi

Każda kobieta niezależnie od tego czy jest matką, czy kobietą pracującą, młoda lub starsza musi pamiętać o samokontroli piersi. O nowotworach piersi szczególnie mówi się w miesiącu październiku, również i tu na blogu chcę przypomnieć jak bardzo ważne dbanie o nasz symbol kobiecości. Profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna i trzeba o niej pamiętać nie tylko w październiku.

Rak piersi – co o nim wiesz?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, jest on także główną przyczyną śmiertelności u pacjentek onkologicznych. Od początku lat 60 ubiegłego stulecia, odnotowuje się w naszym kraju rosnąc zachorowalność. Przyczyny wystąpienia raka piersi nie da się zazwyczaj dokładnie zdiagnozować. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania zalicza się między innymi: wiek, późny pierwszy poród, rodzinne występowanie raka piersi, późną menopauzę, długotrwałą terapię hormonalną. Najbardziej charakterystyczne objawy raka piersi to np. zmieniony kształt piersi, wyczuwalny guzek lub stwardnienie, widoczne zmiany na skórze piersi. wydobywająca się z brodawki wydzielina, wyciągnięcie, owrzodzenie lub zaczerwienienie.

Profilaktyka raka piersi

Kobiety znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka i pochodzące z rodzin w których rak piersi występował, powinny być objętą opieką medyczną  według indywidualnych wytycznych. Najważniejsze w profilaktyce jest samobadanie, które trzeba wykonywać w tym samym dniu cyklu miesiączkowego. Do badań profilaktycznych zalicza się również badanie ultrasonografem (USG) oraz mammografię. Takie badania zaleca się kobietom pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Panie, które ukończyły 40 lat powinny wykonywać mammografię. Wszystkie te badania regularnie wykonywane pozwalają na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i skuteczną walkę z nimi.

Drogie mamy pamiętajcie aby dawać dobry przykład swoim córkom i dbać o zdrowie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *