Kosmetyki i zdrowie

Objawy wrzodów żołądka – jak je łagodzić?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy charakteryzuje się ubytkami błony śluzówki. Jest to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego, która dotyka również młode osoby. Wrzody żołądka najczęściej dają o sobie znać w przejściowych porach roku takich jak np. przedwiośnie, czy też jesienią. Objawy wrzodów żołądka związane są głównie z ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w tym czasie w organizmie.

Przyczyny wrzodów żołądka 

Najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori, która powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka. Choroba może być spowodowana także długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kolejną przyczyną powstawania wrzodów jest też nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Stres i dietetyczne błędy także są winne powstawaniu choroby.

Objawy wrzodów żołądka

Objawy wrzodów żołądka nigdy nie można lekceważyć, a są one charakterystyczne. Pierwszym niepokojącym objawem jest ból w dołku podsercowym, któremu towarzyszy uczucie pieczenia. Wrzody żołądka dają o sobie znać około 1-2 po spożyciu posiłku, natomiast ból wywołany wrzodami dwunastnicy pojawia się 4-5 godzin po jedzeniu, a także w nocy i na czczo i jest zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym. Do innych objawów wrzodów zalicza się: zgaga, niestrawność wymioty i nudności, spadek masy ciała i zaparcia oraz uczucie zmęczenia. Trzeba wiedzieć, że nieleczone wrzody żołądka mogą powodować bardzo niebezpieczny krwotok żołądka.

Leczenie choroby wrzodowej

Leczenie wrzodów musi być dostosowane do przyczyn, które je wywołały. W przypadku bakterii konieczna jest terapia antybiotykowa. W innych przypadkach należy zmienić sposób odżywiania i styl życia. Konieczne jest też przyjmowanie leków osłaniających śluzówkę i rozkurczowych np. No-spa. Leki rozkurczowe i osłaniające są terapią wspomagającą, a o ich działaniu możemy przeczytać też na: http://www.no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło obrazka wyróżniającego: www.no-spa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *