Kosmetyki i zdrowie

Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Wysoka gorączka u dzieci, tak samo zresztą jak u dorosłych, jest sygnałem że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, oznaką, że ciało zaczyna walczyć z infekcją. Jednak gorączka u dziecka jest o wiele bardziej niebezpieczna niż dorosłych, gdyż układ termoregulacyjny nie jest w pełni rozwinięty. Wysoka temperatura może mieć różne podłoże, dlatego zanim przystąpimy do jej obniżania, trzeba obserwować również jakie inne objawy jej towarzyszą.

Gorączka u dziecka – przyczyny

Wysoka gorączka towarzyszy różnego rodzaju zakażeniom. Może być też skutkiem odczynu poszczepiennego oraz pojawia się podczas ząbkowania lub wynikiem przegrzania organizmu. Bardzo często jest objawem grypy lub innej infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się także przy: anginie, mononukleozie, ospie, odrze, różyce, szkarlatynie, przy zapaleniu opon rdzeniowo-mózgowych. Kiedy dziecko ma wysoką gorączkę trzeba skonsultować się z lekarzem. Za wysoką gorączkę u dziecka uznaje się temperaturę powyżej 38,5°C . Temperatura powyżej 40°C wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Do lekarza trzeba się też udać z gorączkującymi noworodkami i niemowlakami. Kiedy maluch gorączkuje powyżej trzech dni i występują też inne objawy chorobowe, także zalecana jest wizyta w gabinecie pediatrycznym.

Gorączka u dziecka – objawy

Dziecku należy zmierzyć gorączkę, gdy zaobserwujemy następujące objawy: zarumienianie twarzy, lepkie, spocone czoło. Po termometr sięgnąć trzeba również gdy maluch płacze, marudzi i uskarża się na ból głowy, mięśni czy brzucha. Dziecku trzeba też zmierzyć temperaturę, gdy jest apatyczne i zmęczone oraz koniecznie kiedy pojawiają się drgawki gorączkowe. Najbardziej charakterystycznym objawem jest ciepłe, a niekiedy gorące, czoło i błyszczące oczy. Maluchy (te, które potrafią mówić) mogą też uskarżać się na dreszcze i uczucie zimna. Podczas gorączkowania oddech staje się płytki i szybki. Podczas infekcji wirusowych podwyższona temperatura ciała może utrzymywać się od trzech do pięciu dni, następnie spada i ponownie się podnosi. Gorączkę najlepiej mierzyć termometrem elektronicznym lub tradycyjnym. Są najbardziej praktyczne – możemy umieścić je w ustach, pod pachą, w uchu lub w odbytnicy.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Lekarza zalecają zbijanie gorączki, gdy termometr wskaże 38,5°C lub więcej, aby nie dopuścić do drgawek gorączkowych. Pojawia się zatem pytanie jak zbić gorączkę u dziecka? Jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów obniżania gorączki u maluchów jest podawanie im leków przeciwgorączkowych zawierających paracetamol lub ibuprofen, przy czym koniecznie należy przestrzegać wszystkich zaleceń zawartych w ulotce. Najczęściej leki przeciwgorączkowe dla małych dzieci mają formę syropu lub czopków. Leki zaczynają działać w przeciągu od 30 do 60 minut, a ich działanie ustępuje po około czterech godzinach. Dzieciom do 12 miesiąca życia nie można podawać preparatów zawierających salicylany. Domowe sposoby na gorączkę pomogą również skutecznie ją obniżyć. Jednym z takich jest stosowanie chłodnych, ale nie zimnych kompresów. Do czoła i kończyn można przykładać zmoczony w zimnej wodzie ręcznik. Jeśli gorączka jest bardzo wysoka, dziecko należy owinąć w mokre prześcieradło, taki chłodny okład na całe ciało z pewnością obniży gorączkę. Kąpiele ochładzające ciało nie są wskazane w przypadku bardzo małych dzieci oraz tych mocno osłabionych.

Jak obniżyć gorączkę – inne sposoby

Jak obniżyć gorączkę, aby nie stosować zbyt dużej ilości leków? Warto wietrzyć pomieszczenie, w którym odpoczywa dziecko oraz dbać, aby temperatura nie przekraczała 20°C, a powietrze nie było zbyt suche. Wilgotne powietrze ułatwia bowiem swobodne oddychanie. Bardzo ważne jest również właściwe nawodnienie organizmu. Kiedy maluch gorączkuje, to poci się i traci ważne dla organizmu elektrolity, dlatego też koniecznie trzeba zadbać, aby maluszek przyjmował odpowiednią ilość płynów. Odwodnienie organizmu i wysoka gorączka mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Do picia najlepiej jest podawać czystą wodę. Jeśli jednak dziecko nie chce takiej pić, można do niej dolać np. kilka kropli soku z cytryny lub soku malinowego. Mleko z miodem, herbatki owocowe, rozcieńczone soki również korzystnie wpłyną na poprawę stanu zdrowia malucha. Gdy pojawi się gorączka u dziecka, szczególnie ważne jest właściwe odżywianie, które przyśpiesza proces leczenia. Posiłki powinny mieć formę płynną – dzieci nie będą miały problemów z przyjęciem pokarmu, a i przy okazji nawodnimy ich wycieńczone chorobą organizmy. Gorączkującemu dziecku trzeba też regularnie zmieniać przepoconą pościel i piżamki, by malec mógł czuć się komfortowo i świeżo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *