Różnorodności

Odpowiednia pozycja do karmienia piersią

Karmienie piersią jest najzdrowszą i najlepszą metoda odżywiania noworodków i niemowląt. Każda przyszła mama powinna w ten sposób karmić swoje dziecko. Młode, niedoświadczone mamy bardzo często zastanawiają się jaka jest prawidłowa pozycja do karmienia piersią i jaka pozycja karmienia będzie wygodna dla niej i maluszka. Nie można dziwić się tym obawom, gdyż właściwa pozycja do karmienia piersią jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy, czy dziecko będzie najedzone.

Wygodne pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią muszą być przede wszystkim wygodne, aby mamy nie zniechęciły się do tej metody karmienia.  W ten sposób tworzy się też relacja bliskości dziecka z matką, przy piersi maluszek czuje się bezpiecznie i spokojnie, zatem musi mu być też wygodnie. Najczęściej karmiące mamy decydują się na pozycję klasyczną i leżącą, a także na pozycję krzyżową lub spod pachy tzw. futbolowa. Maluszka do piersi można przystawiać również w pozycji półleżącej lub na wznak. O metodach przystawiania dziecka do piersi dowiemy się więcej z filmu: https://www.youtube.com/watch?v=soJAj9EEPV4.

Pozycja do karmienia na leżąco

Pozycja do karmienia na leżąco jest wykorzystywana do pierwszego karmienia oraz karmienia nocnego. Stosowana jest również przez kobiety po cesarskim cięciu. Pozycja do karmienia piersią dziecka na leżąco nie jest może najłatwiejsza, ale wygodna zwłaszcza w nocy. Mama musi położyć się na boku, a ramię oprzeć na łóżku, głowę zaś na poduszce. Maluszek musi być ułożony zgodnie z zasadą „brzuszek do brzucha”, główka ma znajdować się na ramieniu, a przedramieniem podpiera się plecki. Buzia maluszka ma znajdować się na wysokości piersi, gdy usta obejmują brodawkę i otoczkę można rozpocząć karmienie. Do tej pozycji karmienia warto wykorzystać poduszki, pod plecy głowę oraz pomiędzy nogi.

Pozycja klasyczna

Najczęściej wybieraną przez mamy pozycja do karmienia piersią to pozycja klasyczna. Młode mamy mogą czuć się niepewnie, jednak szybko wszystkie obawy szybko mijają. Maluszka trzeba ułożyć na ramieniu i przytulić go do siebie, główka dziecka ma być oparta na zgięciu łokcia. Trzeba podtrzymywać plecki przedramieniem, a dłonią pupę dziecka, kręgosłup nie może być zgięty. Główka niemowlaka musi znajdować się na wprost piersi, a usta naprzeciw brodawki. Nie należy naciągać piersi lecz przybliżyć główkę maluszka.

Dwie powyżej opisane pozycje karmienia piersią są najwygodniejsze i powinny ułatwić ten proces przyszłym mamom. Oczywiście warto wypróbować inne i wybrać najwygodniejszą dla siebie i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *