Różnorodności

Podstawowe odruchy noworodkowe

Noworodki są niezwykle kruchymi i bezbronnymi istotkami, o które trzeba szczególnie oraz czule dbać. Jednak przychodzące na świat maleństwa nie są całkowicie pozbawione umiejętności, każde dziecko rodzi się z tak zwanymi umiejętnościami odruchowymi. Odruchy noworodkowe, to takie których maluszek nie musi się uczyć i ułatwiają mu one przetrwanie. Nazywane są też odruchami archaicznymi albo podkorowymi. Do takich podstawowych odruchów noworodkowych zalicza się odruch ssania, połykania i szukania brodawki sutkowej.

Inne odruchy noworodkowe

Odruch Moro – to odruch który występuje u maluszka pod wpływem nagłego hałasu lub wstrząsu. W takich sytuacjach maluszek wyrzuca gwałtownie w bok obie ręce z otwartymi dłońmi, a następnie zaciska je i przywodzi ramiona, jakby chciał się czegoś chwycić. Jest to typowy archaiczny odruch obronny, utrwalony w strukturach podkorowych z poprzednich pokoleń.

Odruch chwytny – kiedy przyłożymy własny palec wskazujący do dłoni noworodka, to maluszek zaciśnie na nich swoją dłoń, skutecznie chwytając w ten sposób na palec.

Odruch chodzenia – każde dziecko rodzi się z odruchem chodzenia, co możemy sprawdzić  kiedy podtrzymamy noworodka pod pachy i postawimy jego stopy na twardym podłożu, wtedy zacznie iść do przodu.

Odruch pełzania –  do odruchów noworodkowych możemy też zaliczyć odruch pełzania. Kiedy leżącemu na brzuszku dziecku podeprzemy stopy, np. książką to zacznie czołgać się do przodu.

Takich odruchów noworodkowych jest o wiele więcej i mają one znaczenie dla pediatrów przeprowadzających badania dzieci. Wszystkie te odruchy zanikają około trzeciego miesiąca życia dziecka i do tego czasu bardzo ważne jest zastępowanie ich umiejętnościami wyuczonymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *