Maluch w kuchni

Orzeźwiające napoje na lato

Kiedy z nieba leje się żar marzymy nie tylko o tym, aby schronić się w przyjemnie chłodnym cieniu, lub wskoczyć do basenu, ale również o tym by ugasić swoje pragnienie. Orzeźwiający napój to marzenie każdego spragnionego, a w upalne dni warto mieć zawsze coś do picia aby nie dopuścić do  niebezpiecznego odwodnienia organizmu, dlatego trzeba wypijać około 2-3 litrów płynów. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, o czym koniecznie trzeba pamiętać. Jednak nie każdy napój zaspokoi nasze pragnienie i jest zdrowy, dlatego dokładnie trzeba zastanowić się nad tym po co sięgniemy. Orzeźwiający i zdrowy napój na upał to na pewno nie ten słodzony i gazowany. W gorące, letnie dni liczy się nie tylko ilość ale i jakość napojów.

Czego nie pić w czasie upałów?

Zanim wymienimy jakie napoje na lato są najbardziej odpowiednie, to najpierw napisze o tych, po które sięgać nie warto. Listę zakazanych letnich napojów otwiera alkohol. Podczas upałów słońce nadmiernie rozszerza naczynia krwionośne i w ten sposób zmniejsza wydolność układu krążenia, w ten sam sposób działa alkohol, a takie połączenie może spowodować niebezpieczne wahania ciśnienia. U osób, które spożywają alkohol w czasie upałów mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. Kolejnym niepolecanym na ugaszenie letniego pragnienia napojem jest kawa. Niestety ten smaczny i aromatyczny napój posiada kofeinę, która podnosi ciśnienie, przez to działa moczopędnie, przez co wypłukuje się nam potas z organizmu. W upalne dni można wypić zmrożone latte lub kawę bezkofeinową. Tak samo jak kawy lekarze nie polecają również mocnej herbaty, która zawiera teinę, sprzyjającą wypłukiwaniu elektrolitów z organizmu. Latem należy unikać też sięgania po wyżej wspomniane gazowane i słodzone oraz energetyczne napoje, które działają podobnie do kawy. Natomiast zawarty w nich cukier, sprawia że płyny jakie dostarczamy naszemu ciału gorzej się wchłaniają i o wiele wolniej przenikają z przewodu pokarmowego do komórek całego organizmu, a w związku z tym go nie nawadniają lecz tylko chwilowo gaszą pragnienie.

Orzeźwiające napoje na lato, czyli co pić w trakcie upałów?

Najlepszy napój na lato to bez wątpienia woda i to ta wysoko zmineralizowana lub średnio zmineralizowana. Woda powinna zawierać wysokie stężenie składników mineralnych, przede wszystkim magnezu oraz potasu i wapnia. Trzeba pamiętać, że wraz z potem tracimy głównie sód oraz chlor i w mniejszym stopniu potas. Wapń i magnez wypłukiwane są wraz moczem. Samo picie wysoko zmineralizowanej wody w trakcie upałów nie dostarczy nam właściwej ilości utraconych wraz potem elektrolitów. Zaleca się lekkie osolenie wody lub spożywanie posolonych potraw. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a co za tym idzie cenne dla organizmu elektrolity. Jednak nie tylko sama woda mineralna nawadnia nasz organizm, latem trzeba sięgać po soczyste owoce i warzywa. Doskonałym źródłem potasu jest sok pomidorowy. Owoce składają się głównie z wody (80-90%) sięgając po nie szybko ugasimy pragnienie. Do wody warto również dodawać owoce,aby w naturalny sposób wzbogacić jej smak. Orzeźwiające napoje na upalne dni powinny być też lekko schłodzone, ale niezmrożone gdyż pijąc takie napoje szybko możemy się rozchorować i zamiast cieszyć się słońcem to chorować np. na anginę. Aby uzupełnić poziom elektrolitów i ugasić pragnienie można również sięgnąć po napoje izotoniczne. Dla siebie i swoich pociech najlepiej jednak takie chłodzące i nawodniające napoje przygotować samodzielnie np. napój z mięty.

Przepis na napój z mięty

Mięta znana jest ze swoich właściwości orzeźwiających i chłodzących, a do tego ma przyjemny smak i aromat, w połączeniu z cytryną możemy przygotować smaczny i orzeźwiający napój. Do przygotowania napoju z mięty potrzebujemy następujących składników:

  • listki świeżej mięty;
  • cytrynę pokrojoną w plasterki;
  • wodę mineralną (najlepiej wysoko zmineralizowaną i niegazowaną);
  • kostki lodu;

Przygotowanie: 

Do dzbanka z wodą mineralną (którą można wcześniej schłodzić) wrzucamy pokroją w plastry cytrynę i listki świeżo zerwanej i opłukanej pod bieżącą wodą mięty. Do całości dorzucamy kostki lodu, jeśli chcemy wzbogacić smak możemy również pokusić się o dorzucenie listków melisy. Natomiast jeśli lubimy słodkie napoje to napój z mięty można posłodzić. Jednak do słodzenia najlepiej wybrać miód. Taki orzeźwiający napój z mięty z dodatkiem cytryny i miodu będzie smakował dzieciom, a co najważniejsze ochłodzi i nawodni organizm. Kolejnym jego plusem jest łatwość i szybkość przygotowania, można powiedzieć że jest on dziecinnie łatwy i z pewnością nasze pociechy mogą pokusić się o zrobienie takie napoju samodzielnie. Latem listki mięty śmiało możemy też dorzucać do herbaty. Nawet taki ciepły napój jest w stanie wyrównać temperaturę naszego ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *