Kosmetyki i zdrowie

Owsiki u dziecka – jak je rozpoznać i wyleczyć

Choroby pasożytnicze układu pokarmowego zdarzają się praktycznie wszystkim dzieciom. Tak zwane „robaki” u dzieci mogą być kłopotliwe w wyleczeniu. Większość rodziców, u których dzieci zdiagnozowano pasożyty wpada w panikę i zastanawia się w jaki sposób dziecko mogło się zarazić. Poniżej podpowiadam jak zdiagnozować i wyleczyć u dziecka owsiki.

Owsiki – jak można się zarazić?

 

Owsikami można się zarazić poprzez połknięcie jaj owsików, które składają dorosłe samice na skórze odbytu osoby zarażonej. Wystarczy aby dziecko podrapało się w tym miejscu, a następnie by jaja powędrowały na jego palce i na wszystko czego dotknie – zabawki, jedzenie, pościel i do buzi. Dzieci zarażają się od siebie nawzajem bawiąc się tymi samymi zabawkami, czy korzystając z tej samej toalety.

Owsiki – jak je rozpoznać?

Kiedy dziecko często drapie się po pupie,  a okolice odbytu mogą być zaczerwienione (u dziewczynek może być zaczerwieniony srom) możemy domyślać się, że nasze dziecko ma owsiki. Do kolejnych objawów zalicza się niespokojny sen dziecka. W ciągu dnia maluch może być rozdrażniony, wierci się i obgryza paznokcie, nie ma apetytu jest blady i ma podkrążone oczy oraz boli go brzuch.Niekiedy owsiki można dostrzec na skórze dziecka, są to wędrujące białe niteczki.

Jak leczyć owsiki?

Kiedy podejrzewamy owsiki u dziecka należy udać się do lekarza i wykonać badania kału (nawet kilkukrotnie). Leczenie w zależności od leku, polega na jednorazowym podaniu tabletki lub syropu, albo na dwu- lub trzytygodniowej kuracji, którą powtarza się po kilku albo kilkunastu dniach. Aby wyeliminować jaja owsików, które mogą znajdować się w domu, należy dokładnie umyć zabawki, wyprać dywany i zasłony, meble tapicerowane, dokładnie wyszorować toaletę. Bieliznę i pościel trzeba wyprać w temperaturze 90 stopni Celsjusza i wyprasować gorącym żelazkiem. Malucha trzeba też dopilnować by często mył ręce i miał krótko obcięte paznokcie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *