Różnorodności

Pielęgnacja noworodka, czyli co każdy rodzic wiedzieć powinien

Kiedy w naszym domu pojawia się najmniejszy i najmłodszy członek rodziny, cała uwaga skupia się właśnie na nim. Noworodek, chociaż tak mały rewolucjonizuje całe dotychczasowe życie swoich rodziców i wymaga on specjalnej opieki. Pielęgnacja noworodka wydaje się być bardzo trudnym zadaniem, jednak we wszystkim pomaga nam nasz instynkt. Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas dużych zmian dla niego i rodziców. Jeszcze przed pojawieniem się maluszka na świecie warto poznać praktyczne porady dotyczące opieki nad nim.

Noworodek po porodzie 

Noworodek po porodzie ma bardzo delikatną i wrażliwą, cienką skórę, przez którą widać sieć naczyń krwionośnych. Skóra noworodka tuż po przyjściu na świat jest pokryta mazią płodową, która zabezpieczała jego ciało przed płynem owodniowym w trakcie ciąży, a w czasie porodu ułatwiła prześliźnięcie się prze kanał rodny. Jeśli dziecko urodziło się naturalnie, to  jego ciałko może być opuchnięte, pomarszczone, czerwone i pełne krostek itp. jest to efekt wysiłku jaki maluszek i jego mama musieli wykonać w trakcie porodu. Główka dziecka może mieć lekko spiczasty i wydłużony kształt, co jest efektem przeciskania się przez kanał rodny. Po kilku dniach wszystko wraca do normy dlatego nie należy się zbytnio niepokoić. Noworodki które przyszły na świat przez cesarskie cięcie mają mają gładkie ciało i okrągłą główkę. Wygląd noworodka po porodzie zmienia się praktycznie z godziny na godzinę.

Pielęgnacja noworodka 

Pielęgnacja noworodka w pierwszych tygodniach jego życia polega, głównie na karmieniu, przewijaniu i kąpieli. Maleństwo komunikuje się z rodzicami przez płacz, a płacze kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub doskwierają mu kolki. Większość czasu maluszek przesypia, gdyż to właśnie w czasie snu nabiera sił i rośnie. Młodzi i niedoświadczeni rodzice muszą nauczyć się: karmienia, przewijania, przebierania i kąpieli noworodka. Przewijanie noworodka, tak samo jak kąpiel może wydawać się niezwykle skomplikowaną czynnością, lecz po kilku zmianach pieluszki nawet panowie o wielkich dłoniach nabiorą wprawy. Pieluszkę trzeba zmieniać dosyć często, aby nie doprowadzić do bolesnych odparzeń skóry lub pieluszkowego zapalenia skóry. Najlepiej aby w pokoju było przygotowane miejsce do przewijania np. przewijak który możemy zamontować na łóżeczku, a do przewijania trzeba używać specjalnych podkładów, które zabezpieczą meble, pościel itp. przed ewentualnym zabrudzeniem oraz zapewnią odpowiednie warunki higieniczne dziecku. Pieluszki u noworodków trzeba zmieniać nie rzadziej niż co trzy godziny. Podczas przewijania noworodka należy też dokładnie oczyścić wszystkie fałdki skóry, pupę i miejsca intymnie. Po zrobieniu kupki pupę najlepiej wodą z mydłem. Podczas przewijania należy też stosować zasypkę/puder lub specjalne maści ochronne na skórę, które zapobiegają podrażnieniom. Ubranka zakładane maluszkowi powinny być bawełniane, prane w specjalnych środkach piorących przeznaczonych dla małych dzieci. Oczywiście ubrana musza być też wyprasowane. Prasowanie nie tylko wygładza ale również zabija bakterie, które mogły by zaszkodzić maleństwu.

Kąpiel niemowlaka 

Chyba dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców najbardziej stresująca jest pierwsza kąpiel noworodka. Rodzice zastanawiają się ile wody wlać do wanienki, czy ma ona odpowiednią temperaturę oraz czy dobrze trzymają i myją maluszka, ile taka kąpiel powinna trwać etc. Kąpiel niemowlaka zaczynamy od przygotowania wszystkich niezbędnych do niej akcesoriów, czyli: płynu, żelu lub mydełka, myjki, ręcznika, balsamu po kąpieli, ubranek, pieluszek i oczywiście wanienki z wodą. Warto zaopatrzyć się w termometr, aby móc sprawdzić, czy woda ma optymalną dla malucha temperaturę, która powinna wynosić 37 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu w którym nasze maleństwo będzie kąpane musi być też ciepło. W wanience z wodą dobrze jest też umieścić pieluszkę tetrową. Kiedy mamy już wszystko gotowe dopiero wtedy rozbieramy dziecko, zdejmujemy pieluszkę, oczyszczamy skórę jeśli maluch zrobił kupkę. Bierzemy malucha na ręce i powoli zanurzamy w wodzie, zaczynając od stópek. Oczywiście cały czas je podtrzymujemy, najlepiej lewą ręką, a prawą wykonujemy czynności myjące. Szczególnie dokładnie trzeba umyć wszystkie fałdki i zagłębienia w skórze. Podczas pierwszych kąpieli najlepiej mieć asystę drugiej osoby, zanim nabierzemy wprawy a maleństwo nie przyzwyczai się do tego niezbędnego zabiegu pielęgnacyjnego. Podczas kąpieli niemowlaka ważny jest spokój i miła atmosfera, dlatego trzeba zagadywać do dziecka. Wykąpanego maluszka wycieramy delikatnie ręcznikiem, a ciało smarujemy balsamem lub oliwką. Buzie noworodków i niemowlaków przemywamy wacikiem zanurzonym wcześniej w przegotowanej wodzie. Oczy można przemyć solą fizjologiczną. Pamiętać należy, aby nie wkładać patyczków higienicznych do uszu lecz osuszyć je za pomocą ręcznika. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych u noworodków nie można zapomnieć o obcięciu malutkich paznokci. Do tej czynności należy użyć specjalnych nożyczek, które mają zaokrąglone końce zapobiegające przypadkowym zranieniom. Rączkę lub nóżkę trzeba pewnie i mocno (oczywiście nie za mocno) trzymać.

Tak jak już wspomniałam wyżej pielęgnacja noworodka może wydawać się niezwykle trudna, lecz są to tylko pozory i z pewnością szybko nabierzemy wprawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *