Kosmetyki i zdrowie

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka może przytrafić się o każdej porze roku, lecz zwłaszcza latem delikatna skóra niemowlaka jest skłonna do odparzeń. Odparzenia u niemowlaka powstają na wskutek zbyt długiego kontaktu skóry z wilgocią oraz bateriami pochodzącymi z moczu, kału oraz potu. Cienka i delikatna skóra niemowlaków jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Zbyt rzadkie zmienianie pieluch, barak odpowiedniej ilości powietrza może spowodować pojawienie się odparzeń.

Odparzenia u niemowlaka – jak im zapobiegać?

Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia u niemowlaka nie powinny być nam straszne jeśli będziemy właściwie dbać o skórę malucha. Najważniejsza jest pielęgnacja skóry, która polega na częstym zmienianiu pieluch, dokładnym oczyszczaniu i osuszaniu skóry, a także zabezpieczaniu jej właściwymi kosmetykami. Ważne jest także aby skóra maluszka mogła „pooddychać”, dlatego podczas przewijania trzeba pozostawić maluszka na kilka minut bez pieluszki. Kiedy na skórze dziecka pojawiają się zaczerwienienia, nie można panikować lecz podjąć szybkie działania, aby niemowlę nie odczuwało bólu i dyskomfortu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet lekko podrażniona skóra pośladków i okolic krocz może powodować rozwój bakterii oraz grzybów. Pieluszkowe zapalenie skóry spowodowane odparzeniem bardzo szybo może rozprzestrzenić się na pachwiny, górną okolicę ud i podbrzusze.

Leczenie odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry u niemowlaka 

Odparzenia u niemowlaka lub pieluszkowe zapalenie skóry trzeba bardzo szybko leczyć. A takie leczenie polega na bardzo dokładnym przemywaniu skóry dziecka wodą z mydłem podczas każdego przewijania lub też stosowaniu środków dezynfekujących, gdy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem. Podczas każdego przewijania trzeba także dokładnie osuszyć pośladki i krocze oraz posmarować ją specjalistycznym kremem na odparzenia. Krem na odparzenia możne również stosować profilaktycznie np. Sudocrem. Takie kremy odżywiają i pielęgnują skórę, a do tego tworzą barierę ochronną i zabezpieczają ją przed zakażeniami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *