Kosmetyki i zdrowie

Pieluszkowe zapalenie skóry przyczyny i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry może przytrafić się naszemu maleństwu nawet kilka razy w okresie kiedy nosi pieluszkę, czyli mniej więcej przez pierwsze dwa lata jego życia Odparzenia u niemowlaka spowodowane noszeniem pieluszek pojawiają się gdyż tak małe dzieci mają bardzo delikatną skórę, która łatwo ulega podrażnieniom i wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pieluszkowe zapalenie skóry i jego przyczyny

Do najczęstszych przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry zalicza się zbyt rzadkie zmienianie pieluch. Kiedy delikatna skóra niemowlaka przez długi czas styka się z moczem i kałem dochodzi do podrażnień, spowodowanych przez bakterie i amoniak który się w nich znajduje. Ze skórą maluszka trzeba obchodzić się szczególnie delikatnie, dlatego nie można wycierać jej szorstkim ręcznikiem, czy zwykłym papierem toaletowym. Zbyt rzadkie mycie pupy dziecka także może powodować podrażnienia i odparzenia. Pieluszkowe zapalenie skóry może być wywołane alergenami znajdującymi się w pieluszce lub kosmetykach pielęgnacyjnych. Biegunka, czy długotrwała antybiotykoterapia również jest przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry. Odparzenia u niemowlaków występują szczególnie latem, gdy wysokie temperatury powodują pocenie się skóry, a wilgotna skóra jest bardziej podatna na podrażnienia.

Zapobieganie i leczenie pieluszkowego zapalenia skóry 

Aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry należy przede wszystkim często zmieniać pieluchy, a przy każdym przewijaniu dokładnie lecz delikatnie oczyszczać skórę za pomocą specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Najlepiej stosować kremy zawierające cynk, który ma działanie wysuszające i bakteriobójcze. Kremy dla niemowlaków do pielęgnacji okolic intymnych powinny też zawierać pantenol albo alantoninę które nie tylko łagodzą podrażnienia ale również nawilżają i natłuszczają oraz chronią przed tarciem wrażliwą skórę maluszka. Jednym z takich popularnych kremów leczniczych i ochronnych jest Sudocrem. Ulotka Sudocrem zawiera wszelkie potrzebne informacje dotyczące stosowania, które między innymi możemy znaleźć na:http://sudocrempolska.pl/ Grubą warstwę takiego kremu ochronnego trzeba nakładać podczas każdej zmiany pieluszki. Aby zapobiegać odparzeniom trzeba też pozostawiać maluszka bez pieluchy na kilka minut aby skóra mogła swobodnie pooddychać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *