Różnorodności

Pierwszy dzień w przedszkolu, czyli jak przygotować dziecko i siebie

Już niebawem wrzesień, a wiadomo że początek tego pierwszego, jesiennego miesiąca kojarzy się nam z rozpoczęciem roku szkolnego oraz przedszkolnego. Niestety trzeba pomału pożegnać się z wakacjami i podjąć wyzwania jakim może okazać się edukacja dziecka. Tysiące dzieci w naszym kraju z początkiem jesieni rozpocznie naukę w szkołach i przedszkolach. Szczególnie wielkie wyzwanie czeka maluchy, które pierwszy raz pójdą do przedszkola. Pierwszy dzień w przedszkolu to ogromne wyzwanie, nie tylko dla dziecka ale także dla jego rodziców, którzy niejednokrotnie stresują się bardziej niż początkujące przedszkolaki. Jednak pierwszy dzień w przedszkolu nie będzie taki straszny jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola? – to pytanie pojawia się w głowie każdego rodzica, który po raz pierwszy musi zmierzyć się z posłaniem swojej pociechy do przedszkola. Owszem jest trochę pracy z tym związanej, ale nie jest to takie straszne jak mogłoby się wydawać. W takich sytuacjach najlepiej samemu przypomnijmy sobie czasy, gdy sami uczęszczaliśmy do przedszkola. Niezależnie od tego w jakim wieku posyłamy malucha do przedszkola musimy go właściwie przygotować, przede wszystkim psychicznie. Niestety bardzo dużo dzieci w przedszkolu płacze i denerwuje się z powodu nieobecności rodziców i zmiany otoczenia. Często ten lęk powodowany jest wyzuwaniem przez maluchy obaw rodziców. Z tego też powodu nie mówmy dziecku w negatywny sposób, o tym miejscu oraz starajmy się aby maluch nie słyszał naszych rozmów dotyczących negatywnych aspektów. Obecnie wszystkie placówki prowadzą dni otwarte podczas których z funkcjonowaniem przedszkola mogą zapoznać się rodzice, a co najważniejsze w zajęciach uczestniczą dzieci. Podczas dni otwartych możemy zobaczyć jak nasza pociecha będzie się zachowywała i sama oceni czy jej się podoba. Rodzice również mogą ocenić zajęcia dla dzieci, kadrę, opiekę, warunki. A o zapisaniu dziecka do przedszkola należy pomyśleć odpowiednio wcześniej, gdyż obecnie brakuje miejsc nawet w prywatnych placówkach. Przy wyborze przedszkola należy kierować się też jego ofertą edukacyjną. Bardzo ważne są dodatkowe zajęcia dla dzieci takie jak np. język angielski, rytmika, tańce, czy zajęcia sportowe.

Wyprawka do przedszkola

Odpowiednio skompletowana wyprawka do przedszkola ułatwi dziecku i rodzicom start w początek jego edukacji. Listę niezbędnych rzeczy z pewnością dostaniemy podczas zapisywania dziecka do placówki. Większość instytucji prowadzi też strony internetowe, gdzie rodzice również mogą odnaleźć informacje dotyczące zawartości przedszkolnej wyprawki. Na zakupy koniecznie trzeba wybrać się z dzieckiem. Maluch musi poczuć jak ważną chwilą w jego życiu będzie pierwszy dzień w przedszkolu. Wspólne zakupy na pewno sprawią radość i pozwolą cieszyć się dziecku z pójścia do przedszkola. Po takich radosnych i owocnych zakupach dziecko z pewnością nie będzie mogło się doczekać, kiedy przekroczy próg sali przedszkolnej i będzie mogło użyć tych wszystkich, pięknych rzeczy z wyprawki.

Co powinno znaleźć się wyprawce do przedszkola?

Wyprawka do przedszkola jest bardzo duża, gdyż w jej skład wchodzi niezwykle wiele elementów. Podpowiadam zatem co koniecznie musi znaleźć się w przedszkolnej wyprawce dla naszego dziecka. Maluch musi mieć swój własny, podpisany worek na ubrania, w którym muszą znaleźć się także podpisane rzeczy (większość ubranek dla dzieci ma specjalnie przygotowane do tego metki) . Do worka pakujemy: koszulki, spodnie/spódniczki, rajstopki, skarpetki, majtki oraz strój sportowy, czyli dresy, bluza, koszulki. Przedszkolaki muszą mieć także obuwie na zmianę. Jeśli przewidziane jest leżakowanie to do worka trzeba też zapakować piżamę i pościel. Jeśli w zajęcia dla dzieci wpisane są wizyty na basenie wtedy dodatkowo musimy zapakować strój, czepek i klapki. Dla najmłodszych dzieci trzeba zapakować śliniaki, które ochronią ubranie przed zabrudzeniem.

W skład przedszkolnej wyprawki wchodzą również artykuły higieniczne takie jak: szczoteczka i pasta do zębów oraz kubeczek w którym maluch będzie je przechowywać. Potrzebny jest też ręcznik i mydło oraz szczotka lub grzebień do włosów. Warto zapakować dziecku również papier toaletowy i chusteczki higieniczne. W przypadku dzieci, które nie korzystają jeszcze w pełni samodzielnie z toalety konieczne jest zapakowanie pieluch jednorazowych.

Artykuły papiernicze to najbardziej atrakcyjna dla malucha część wyprawki do przedszkola. W jej składzie muszą znaleźć się kredki świecowe i oczywiście te tradycyjne, a także pisaki i pastele. Ołówki, gumka, temperówka długopisy, farby i pędzelki oraz kubeczki do wody, nożyczki i klej, to także podstawy wyposażenia przedszkolnego piórnika. Zeszyty, blok rysunkowy, techniczny, papier kolorowy i bibuły również muszą znaleźć się w zestawie. Warto też kupić maluszkowi teczki, piórnik, plecaczek. Dzięki takim akcesoriom dziecko poczuje się szczęśliwe i bardziej dorosłe. W końcu pierwszy dzień w przedszkolu to niezwykle ważne wydarzenie.

Posłanie dziecka do przedszkola jest kosztowne, zarówno emocjonalnie jak i finansowo, ale początki zazwyczaj są trudne, ale wszystko jest do przejścia i przeżycia także płacz dziecka w przedszkolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *