Różnorodności

Pies w domu, a dziecko

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, kto miał lub ma psa, wie dokładnie o czym mówię. Dlatego też uważam, że pies w domu, zwłaszcza w tym, w którym są małe dzieci powinien być członkiem rodziny. Opieka nad czworonożnym stworzeniem uczy dziecko pozytywnych zachowań. Pies dla dziecka stanie się nie tylko najlepszym przyjacielem, ale także opiekunem i obrońcą.

Jaki pies dla dziecka?

Można zastanawiać się, czy istnieje idealna rasa psów dla maluchów? Oczywiście nie ma takiej i ma reguły, czy rasowy pies będzie bardziej przyjazny niż kundelek ze schroniska. Na zachowanie psa wpływa jego wychowanie. Mówi się, że nie ma złych i agresywnych psów, a istnieją tylko źli panowie i jest w tym bardzo dużo racji. Najlepiej, aby pies wychowywał się z dzieckiem, wtedy będzie przyzwyczajony do obecności małych urwisów. Wychowanie psa jest najważniejsze i nie zastąpi go wybranie określonej rasy np. uważanej za łagodną i przyjazną. Dziecko również musi być nauczone szacunku do zwierzaka i każdego żywego stworzenia. Nie można pozwolić, aby maluch „torturował” psa. Ciągnięcie za ogon, uszy, sierść nie powinno mieć miejsca, tak samo jak wkładanie rąk do pyska, czy oczu. Takiej zabawy może nie wytrzymać nawet najłagodniejszy psiak. Absolutnie nie możemy też pozwolić na agresję dziecka wobec pupila. Pies w domu musi być szanowany, a na pewno odwdzięczy się tym samym. Uważa się, że najbardziej rodzinne i przyjazne psy domowe to: rasy pasterskie, a także rasy psów północnych np. husky. Niezwykle przyjazne są labradory, golden retrivery, owczarki, a także o dziwo amstafy, które dobrze ułożone i wychowane są idealnymi opiekunami maluchów. Ogromną wdzięcznością i miłością odwdzięczą się psy ze schroniska, które czekają na dobrych, kochających i mądrych opiekunów.

Jaki pies do domu – duży czy mały?

Jaki pies do domu, takie pytanie zadaje sobie każdy, kto chce kupić lub zaadoptować czworonoga. Nasz wybór powinien być uzależniony od tego gdzie mieszkamy: czy jest to dom wolnostojący z ogrodem, czy też mieszkanie w bloku w środku miasta. Musimy zdawać sobie sprawę, że rasy dużych psów będą się po prostu męczyć w mieszkaniach, tak samo jak i my z ogromnym czworonogiem. Duże psy uwielbiają swobodę i muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Dlatego też takie rasy idealnie czują u właścicieli dużych domów z ogrodami, lub w wiejskich posiadłościach. Mieszkając w bloku lepiej wybrać małego pieska, lub niewielkiego kundelka, który nie zajmuje dużo miejsca i mniej brudzi. Pies musi zostać odpowiednio wychowany do wspólnego mieszkania w domu, lub mieszkaniu. Dzieci również muszą wiedzieć co pupil może robić, a czego absolutnie mu  nie wolno. Duże rasy są bardziej przyjazne dla małych dzieci, gdyż  trudniej wyrządzić im krzywdę. Wyrazy dziecięcej miłości do dużego pupila, są dla niego bardziej akceptowalne. Natomiast małe pieski nie są tak odporne na mocne uściski, przytulanie, głaskanie i inne ekstremalne pieszczoty oraz zabawy w wydaniu szkrabów. Przez takie czułości małe rasy mogą stać się agresywne wobec dzieci. Pies w domu musi czuć się dobrze, niezależnie od swojej wielkości.

Opieka nad psem

Kiedy nasze dziecko chce posiadać domowe zwierzątko ,powinno zostać poinformowane, że wiąże się to z odpowiedzialnością. Musi wiedzieć też jak opiekować się psem, aby ten był szczęśliwy i zadbany. W takiej opiece nad czworonogiem oczywiście pomagają rodzice, starsze rodzeństwo, czy dziadkowie. Nasze pociechy nie nauczą się same właściwej opieki nad pupilem. Każdy rodzic, który kupuje lub adoptuje psa dla małych dzieci powinien zdawać sobie sprawę, że opieka nad zwierzakiem stanie się jego dodatkowym obowiązkiem. Dlatego taka decyzja o nowym członku rodziny musi być w pełni świadoma. Trzeba pamiętać o jednej prostej zasadzie: PIES TO NIE ZABAWKA!!! Zwierzak to kiepski pomysł na prezent, zwłaszcza jeśli jest to chwilowy kaprys malucha. Kiedy decydujemy się na taki krok to, trzeba ponieść konsekwencje tego wyboru. Psiaki mają uczucia i szybko przywiązują się do ludzi, dlatego nie można zranić jego uczuć i pozwolić, aby stracił zaufanie do naszego gatunku. Wiele słyszy się o porzucaniu lub podrzucaniu niechcianych żywych prezentów do schroniska, zoo lub co gorsza do lasu. Opieka nad psem wiąże się również z troską o jego zdrowie i higienę. Jeżeli nasz pupil ma mieć kontakt z dziećmi musi być zdrowy, zaszczepiony i odrobaczony.

Co nam daje pies?

Dobrze wychowany, traktowany i kochany pies odwdzięczy się nam niezwykłą miłością i wiernością. Nigdy nie zdradzi swoich domowników. Pies uczy odpowiedzialności zarówno dzieci jak i dorosłych. Terapeutyczne właściwości czworonożnych przyjaciół są nam znane od lat. Dzieci wychowane w towarzystwie zwierząt wykazują się większą empatią, są bardziej troskliwe i odpowiedzialne, a także spontaniczne i obowiązkowe. Zabawa z czworonogiem odpręża, zmniejsza stres, sprawia że stajemy się bardziej otwarci i towarzyscy. Dzieci które opiekują się psami, są rzadziej narażone na depresje, bo pies to najlepszy terapeuta, a także znakomity trener. Maluchy które chętnie chodzą na spacery i bawią się aktywnie ze swoim podopiecznym, są sprawniejsze ruchowo i aktywniejsze w różnego rodzaju sportach. Miłość psa jest niesamowita i ogromna, nie sposób jej opisać, czy też wyrazić słowami, ją po prostu trzeba poczuć. Jeśli chcemy aby nasze dziecko miało najwierniejszego przyjaciela, który obdarzy go bezwarunkową miłością, to podarujmy mu psa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *