Gry i zabawy

Piosenki dla dzieci na dobry sen

Okres dzieciństwa kojarzy nam się między innymi z beztroską i zabawami, zabawkami, wolnością, radością. To magiczny czas który wspominamy z rozrzewnieniem i do którego tak często chcielibyśmy powrócić. Dzieciństwo nie byłoby dzieciństwem bez piosenek dla dzieci (pewnie gdyby ich nie było to wymyślilibyśmy je sami, co i tak robi każde dziecko), a w szczególności kołysanek, śpiewanych nam przez mamy i babcie tuż przed zaśnięciem. Muzyka dla dzieci przenosi nas dorosłych w magiczny świat dzieciństwa, dlatego warto wspólnie śpiewać z naszymi pociechami. Szczególne znaczenie mają kołysanki, które pozytywnie wpływają na sen dziecka.

Kołysanki dla dzieci – najważniejsze zalety

Śpiewanie kołysanek przed snem ma wiele zalet, które wpływają nie tylko na spokojny sen dziecka. Poniżej zamieszczam listę argumentów, dla których warto śpiewać dziecku przed snem (nawet jeśli śpiewać się nie potrafi, tak jak w moim przypadku).

  • Śpiewanie dziecku przed snem spokojnych piosenek, lub puszczanie spokojnej muzyki pozwala mu się wyciszyć.
  • Kołysanki na sen dla dzieci działają jak tabletki na zasypianie dla dorosłych, ułatwiają zasypianie w ciągu kilku minut.
  • Dziecko czuje się bezpieczne i kochane. Czując i słysząc wyraźną obecność bliskiej osoby, wytwarza się szczególna więź emocjonalna. Już noworodki uspokajają się słysząc głos mamy.
  • Jest to czas poświęcony tylko dziecku, tak wspólnie spędzone chwile, są i będą jednymi z tych najmilej wspominanymi.
  • Piosenki dla dzieci śpiewane przed snem i nie tylko przed snem pobudzają wyobraźnię i rozwijają poczucie rytmu oraz pamięć.
  • Kołysanki dla dzieci stymulują także rozwój malucha, a mianowicie rozwój mowy i rozwój poznawczy oraz koncentrację.

Piosenki dla dzieci a kołysanki

Kołysanki różnią się od innych piosenek dla dzieci przede wszystkim tym, że są śpiewane ciszej, spokojniej, z większą czułością i wyczuwalną dla maluszka miłością. Śpiewając dziecku na dobry sen samoistnie zniżamy głos i wkładamy w śpiew serce i uczucia. Czułość, miłość oraz ciepło jest po prostu wyczuwalne w naszym głosie. Piosenki inne niż kołysanki dla dzieci, często wymagają zmiany tonu głosu, czy dodatkowej gestykulacji (w zależności od tego o czym śpiewamy), natomiast kołysanki mają jeden prosty rytm oraz spokojną, miarową melodię.

Kołysanki dla dzieci i ich historia

Kołysanki dla dzieci mają bardzo długą historię, można zaryzykować stwierdzenie, że były śpiewane od początków ludzkości. Nucenie małemu dziecku, zwłaszcza noworodkom i niemowlętom jest jest bezwarunkowe i instynktowne. Nawet zwykłe „aaaaaaaa” zanucone w miarę rytmicznie potrafi zdziałać cuda, z maluszkiem, który nie chce usnąć i marudzi lub płacze. Teksty kołysanek są nam przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nad naszymi kołyskami i łóżeczkami śpiewały je nasze babcie i mamy, a teraz śpiewamy je my naszym pociechom, a jeśli tego nie robimy warto zacząć, aby kiedyś mogły śpiewać je swoim dzieciom. Kołysanki występują w każdej kulturze i w każdym miejscu na Ziemi, dlatego też trudno jest wyodrębnić dokładne miejsce i czas powstania tego gatunku. Kołysanki od początku były domeną kobiet, jednak z upływem czasu wpisały się na stałe w muzykę klasyczną i literaturę, a te były już tworzone przez mężczyzn. Do najsłynniejszych kołysanek, oprócz naszych „Aaaa kotki dwa” należy  też Kołysanka Johannesa Brahmsa (chociaż wersja z niemieckim wokalem raczej nas i naszych dzieci nie uśpi 🙂 ). W XX wieku nastąpił rozkwit kołysanek artystycznych, który obiją coraz szerszy zakres tematyki lirycznej, lecz nadal zachowując cechy łączące je z tradycyjną kołysanką.

Co zamiast śpiewania?

Piosenki dla dzieci w formie kołysanek są tworzą wyjątkową więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Maluszek już praktycznie od samego poczęcia jest przyzwyczajony do naszego głosu, dlatego działa on na niego uspokajająco, nawet fałszując z uczuciem maluszkowi nie sprawimy swoim śpiewem krzywdy. Jeśli jednak nie chcemy lub nie za każdym razem mamy czas na śpiewanie dziecku przed snem możemy skorzystać z pomocy technologii. Muzyka dla dzieci na dobry sen nagrana na płytach lub innych nośnikach, czy też popularne pozytywki z usypiającą muzyką. W wielu zabawkach dla maluszków są właśnie ukryte takie pozytywki z różnego rodzaju melodiami ułatwiającymi zasypianie. Włączenie płyty z najpopularniejszymi kołysankami jest także dobrym pomysłem i doskonale sprawdza się w przypadku starszych dzieci, które mają problemy z zasypianiem. Kołysanka na sen dla dziecka działa zawsze kojąco i uspokajająco. Jeśli nasze dziecko boi się ciemności można pomyśleć o lampkach nocnych z rzutnikiem i z pozytywką, które stworzą wyjątkowo miły i usypiający klimat w pokoju maluszka. Pomysłów jest wiele, a jak wiadomo nie od dzisiaj muzyka ma ogromy wpływ na nasze życie i dobre samopoczucie, a także na dobry sen.

Wszystkim maluszkom i im mamom życzę zawsze kolorowych snów i oby ten sen przychodził szybko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *