Różnorodności

Co robić kiedy dziecko gryzie pierś?

Każda mama cieszy się kiedy maleństwu pojawiają się pierwsze ząbki, jednak jest to tylko tymczasowa radość. Kiedy dziecko gryzie pierś większość mam rezygnuje z karmienia naturalnego. Z karmienia można zrezygnować, gdy ząbkujący maluch ma 8-9 miesięcy, jednak kiedy ząbki wyżynają się u 4-5 miesięcznych maluchów, trzeba obronić się przed bolesnym gryzieniem. Poniżej podpowiadam co robić kiedy dziecko gryzie pierś?

Natychmiastowa reakcja

Kiedy maluch pierwszy raz ugryzie pierś trzeba szybko i stanowczo zareagować. Jest to metoda zalecana przez specjalistów. Gdy poczujesz ugryzienie, szybko przerwij karmienie i wyjmij pierś z buzi i patrząc dziecku prosto w oczy powiedz np. „Nie wolno gryźć, to boli”. Następnie odczekaj chwilę zanim ponownie podasz dziecku pierś do ssania. Rób tak za każdym razem, kiedy dziecko gryzie pierś. Bardzo ważne jest aby reakcja natychmiastowa, aby maluch zrozumiał co ją spowodowało. Niestety maluch nie od razu zrozumie o co chodzi, dlatego musimy przygotować się na kilka bolesnych ugryzień. Ważna jest konsekwencja, aby oduczyć dziecko gryzienia. Nie należy przy tym krzyczeć, lecz można zrobić groźniejszą minę, aby maluch zrozumiał że to nie żarty ani zabawa.

Pielęgnacja brodawek 

Kiedy brodawki sutkowe zostały poranione do krwi, trzeba o nie odpowiednio zadbać, by przyśpieszyć gojenie. Brodawki można smarować własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu kilka kropli mleka, trzeba rozprowadzić na brodawce i otoczce, delikatnie masując i zostawić na odkrytej piersi przez około 15 minut. Dodatkowo można stosować specjalne maści bezpieczne dla malucha, które warto wmasowywać kilka razy dziennie. Niektórych preparatów nie trzeba nawet zmywać przed karmieniem. Mocno pogryzione piersi nie można przemywać wodą lecz naparem z nagietka lub szałwii. Woda z mydłem jeszcze bardziej podrażnia i wysusza podrażnioną i poranioną skórę. Przed karmieniem warto również przyłożyć kostkę lodu owiniętą w gazę, aby złagodzić ból. Zanim ranki się nie wygoją można też próbować karmić dziecko przez silikonowe kapturki, jednak niewiele dzieci je akceptuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *