Kosmetyki i zdrowie

Rwa kulszowa i ból kręgosłupa – przyczyny i leczenie

Ból kręgosłupa i rwa kulszowa pojawiają się nagle i niejednokrotnie paraliżują możliwość normalnego poruszania się. Schorzenia powoduje niekiedy jeden nagły ruch, skłon, lub podnoszenie przedmiotów, a nawet zerwanie się z łóżka, czy też potknięcie. Zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, a dolegliwości bólowe nie chcą szybko przejść. Ból w lędźwiach, rwa kulszowa czy ból kręgosłupa to dolegliwości, z którymi często borykają się mamy, które przecież nie chcą tracić czasu na chorobę.

Rwa kulszowa – przyczyny

Ból spowodowany rwą kulszową jak już wyżej zostało wspomniane pojawia się niespodziewanie, a jest ulokowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból przy rwie kulszowej jest ostry, silny i kłujący, określany jako rwący albo piekący, palący. Ból z odcinka lędźwiowego kręgosłupa przesuwa się wzdłuż pośladków od biodra, z tyłu uda aż do łydki i stopy, a potęguję się przy najmniejszym ruchu. Rwa kulszowa najbardziej daje o sobie znać w nocy. Przyczyną tej choroby jest ucisk na nerw kulszowy, który powstaje z kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa lędźwiowego i biegnie wzdłuż nogi. Z tego też powodu dolegliwości bólowe odczuwalne są w całej nodze, pomimo tego, że źródło znajduje się w kręgosłupie. Przyczyny ucisku na nerw kulszowy w miejscu gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa mogą być różne, najczęściej są to jednak zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa oraz wypadnięcie krążka międzykręgowego tzw. dysku. Do innych przyczyn choroby zalicza się też obrzęk korzonka nerwowego wywołany przez stały ucisk zdeformowanego dysku oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów między kręgowych. Silny ból potęgowany jest także przez skurcz mięśni przykręgosłupowych, które próbują unieruchomić kręgosłup, aby ochronić go przed uszkodzeniem. Do innych przyczyn choroby zalicza się też nadwagę i otyłość oraz cukrzycę i stany zapalne. Na ból kręgosłupa i lędźwi oraz ataki rwy kulszowej narażone są też kobiety w ciąży i osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny, czasami choroba dotyka też osoby, które naraziły się na wyziębienie organizmu.

Jak postępować przy ataku rwy kulszowej?

Nagły ból lędźwi i całej nogi spowodowany atakiem rwy kulszowej należy łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jedna najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie pozycji, która pozwoli na odciążenie uciskanego korzonka nerwu. Nie jest to zawsze pozycja leżąca, często chorzy wolą stać lub siedzieć. Podczas ataku najlepiej ułożyć się na stabilnym i twardym materacu, pod nogi trzeba podłożyć poduszki i zająć tzw, pozycję krzesełkową, która pozwoli rozluźnić mięśnie. Bolące miejsce warto również posmarować, maścią o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, podczas aplikacji trzeba wykonać masaż który pozwoli rozluźnić mięśnie. Ulgę w bólu może przynieść nagrzewanie lub ochładzanie bolącego miejsca. Jeśli ból nie zmniejszy się w przeciągu doby, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Co na ból kręgosłupa i rwę kulszową?

W przypadku chorób kręgosłupa, w tym też rwy kulszowej ważne jest przyjmowanie odpowiednich leków. Co na ból kręgosłupa jednak okazuje się jednak najlepsze – to odpowiednie ćwiczenia podczas fizykoterapii. Schorzeniom kręgosłupa jest lepiej zapobiegać niż leczyć niestety w większości przypadków trudno temu zapobiec. Podczas ataku choroby leczenie rwy kulszowej polega na leżeniu w łóżku, na twardym materacu ( w najwygodniejszej dla siebie pozycji) i przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, które muszą być dobrana do nasilenia objawów bólowych. Ważne jest też przyjmowanie leków rozluźniających mięśnie. Takie leki mogą być podawane w formie tabletek lub zastrzyków. Pacjenci z rwą kulszową mogę też przyjmować preparaty ułatwiające zasypianie. Niekiedy lekarz może też zalecić przyjmowanie witamin z grupy B pod postacią zastrzyków. U pacjentów u których ból nie ustaje należy podać leki z grupy opioidów. Leczenie rwy kulszowej trawa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni, ale w niektórych ciężkich przypadkach kuracja może trwać przez kilka tygodni. W najcięższych przypadkach konieczna jest operacja polegająca na usunięciu uszkodzonego krążka

Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Po zakończeniu leczenia farmakologicznego rwy kulszowej i innych bóli kręgosłupa zaleca się fizykoterapię oraz masaże kręgosłupa w gabinecie rehabilitacyjnym. O ćwiczeniach łagodzącym ból i zapobiegającym nawrotom ataków rwy kulszowej warto pamiętać nie tylko na zajęciach fizykoterapii. Większość ćwiczeń możemy samodzielnie wykonywać w domu, gdyż nie potrzebujemy do ich wykonania specjalistycznego sprzętu. Zestawy ćwiczeń na ból kręgosłupa możemy znaleźć w Internecie lub poprosić o przygotowanie odpowiedniego dla nas zestawu lekarza lub fizjoterapeutę. Na co dzień warto też pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu, wrogiem kręgosłupa jest długie siedzenie, ale również wykonywanie pracy stojącej w jednej pozycji. Unikać trzeba gwałtownych ruchów, podnoszenia ciężkich przedmiotów i innych obciążeń kręgosłupa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *