Gry i zabawy

W co się bawić z dziećmi w domu?

Wspólna zabawa z dziećmi to jedna z najlepszych form okazania naszym pociechom miłości. Nic tak nie cieszy maluchów jak poświęcenie im swojego czasu i uwagi. Wspólnie spędzone na zabawie chwile zostaną na zawsze w pamięci dzieci, dlatego warto jak najczęściej tworzyć im i sobie również  – piękne wspomnienia. Fajne zabawy w domu nie wymagają nawet używania zabawek, lecz przede wszystkim wyobraźni, niekiedy domowych sprzętów lub innych akcesoriów, które znajdziemy w mieszkaniu. Pomysły na zabawy dla dzieci może ograniczyć tylko nasza wyobraźnia, jednak jeśli nie chcemy zbytnio kombinować podpowiadamy w co się bawić z dziećmi w domu.

Zabawy ruchowe dla dzieci, dlaczego są tak ważne?

Większość dzieci wręcz rozpiera energia, dlatego ich największym wrogiem jest nuda, a kiedy dziecko się nudzi zaczyna marudzić lub psocić. W końcu gdzieś te pokłady energii musza zostać uiszczone. Najlepsze zabawy dla energicznych dzieci, to zabawy ruchowe. Zabawy ruchowe dla dzieci powinny być dostosowane do ich wieku i możliwości. Najgorszym rozwiązaniem „zabijania nudy” u dzieci jest wręczenie maluchom do rąk smartfona, tabletu lub włączenia telewizji czy komputera. Od najmłodszych lat musimy uczyć nasze pociechy kreatywnych form zabawy, dzięki czemu w przyszłości będą umiały ciekawie spędzać wolny czas. Dzięki zabawom dbamy również o prawidłowy rozwój fizyczny maluchów. Podczas energicznych zabaw dzieci mogą nadmiar rozładować nadmiar energii, pozytywnie się zmęczy, dzięki czemu wieczorem powinny też szybciej zasnąć. Podczas zabaw ruchowych nie zabraniajmy dzieciom troszeczkę pohałasować, jeśli „wyszumią się” w dzień nie będą marudzić wieczorem.

Pomysły na zabawy dla przedszkolaków

Starsze dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym lubią samodzielnie organizować sobie czas i zabawę, ponadto poznały już wiele zabaw. Wiedzą jak spędzić czas z przyjaciółmi, rodzicami, a jak samemu. Najwięcej uwagi wymagają dzieci w wieku przedszkolnym. W przedszkolach uczone są różnych zabaw z innymi dziećmi, jednak zabawa z rodzicami i rodzeństwem jest dla nich szczególnie ważna. Zabawy dla przedszkolaków powinny być wyjątkowo wesołe, a przy tym zachęcać też do myślenia oraz wysiłku fizycznego. Poniżej lista dziesięciu zabaw dla przedszkolaków i ich rodziców, rodzeństwa czy też dziadków (bo im więcej bliskich dziecku osób tym lepiej), których zasady znamy doskonale:

  1. Berek;
  2. Ciepło, zimno;
  3. Zabawa w chowanego;
  4. Raz, dwa trzy Baba-Jaga patrzy,
  5. Stary niedźwiedź mocno śpi;
  6. Głuchy telefon;
  7. Kalambury;
  8. Zabawa w kolory z piłką;
  9. Budowanie z klocków;
  10. Konkursy taneczne i wokalne, wspólne ćwiczenia fitness.

Ponadto przedszkolaki lubią być nam potrzebne dlatego warto wykorzystać ich chęci do pomocy np, przy gotowaniu, czy sprzątaniu. Maluchy lubią bawić się w dom, szkołę, przedszkole i naśladować znane im zawody np. lekarza, pielęgniarki, pani ekspedientki, kierowcy, zawody rodziców itp. Mniejsze i większe dzieci uwielbiają, gdy rodzice czytają im bajki nie tylko na na dobranoc oraz wspólne malowanie, kolorowanie. Wykonywanie przeróżnych prac plastycznych, zabawek, upominków, wymyślanie przedmiotów jest również świetną formą zabawy. Wiele maluchów uwielbia też gry planszowe oraz układanie puzzli. Kolejnym pomysłem na wspólną zabawę z dziećmi jest twister, który  jest niezwykle aktywną i wesołą formą zabawy. Wspólny seans przed ekranem telewizora również zbliża, a opiekunowie mają bezpośredni wpływ na dobór właściwych treści. Wszystkie wyżej wymienione zabawy dla dzieci można wykorzystać w zimowe wieczory i ferie, a niektóre nawet w czasie choroby dziecka.

Zalety wspólnej zabawy z dziećmi

Dzieci chcą czuć się ważne i potrzebne dla swoich rodziców i bliskich, dlatego każdego dnia trzeba okazywać im swoje zainteresowanie i miłość poprzez wspólne spędzanie czasu. Zabawy z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem sprawiają, że maluch czuje się ważny i doceniany. Obecność rodziców sprawia, że dziecko czuje się pewniej, nie boi się poznawać otaczającego go świata. Z każdej małej czynności wykonywanej z mamą i tatą dziecko wyniesie korzyści. Swoją postawą i postępowaniem dajemy przykład dzieciom, a ich zachowanie jest odwzorowaniem naszego. Nie będą nam potrzebne zbędne wykłady na temat właściwego zachowania jeśli sami będziemy postępować właściwe. Oczywiście czas spędzony razem z dzieckiem przynosi korzyści dla rodziców, w końcu możemy poczuć się mądrzy oraz potrzebni. Jesteśmy też pierwszymi nauczycielami dzieci, spełniamy rolę przewodników. Bawiąc się z dziećmi sami również możemy poczuć się jak dzieci. Odrobina zabawy przydaję się rodzicom, aby odpocząć psychicznie i odstresować się, rozładowań napięcie. Radość ze wspólnej zabawy udzieli się również nam, pozwoli zapomnieć o kłopotach i zmartwieniach, zbudujemy też silniejszą wieź emocjonalną z maluchem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *