Maluch w kuchni

Sprawdzone sposoby na małego niejadka

Brak apetytu i niechęć do jedzenia u dziecka zawsze budzą niepokój rodziców. Kiedy dziecko odmawia jedzenia, pluje nim i wykręca buzię przed łyżeczką rodzice dwoją się i troją aby ich pociecha zjadła cokolwiek. Sposoby na  małego niejadka są przeróżne i niekiedy należy wypróbować ich kilka zanim jakiś skutecznie zadziała.

Przegłodzenie

Pierwszym sprawdzonym sposobem na niejadka jest przegłodzenie. Tą starą metodę wyznawał mój dziadek, który do babci i mamy mówił: „nie chce niech nie je, jak zgłodnieje sama przyjdzie”. Ta dziadkowa metoda działała bardzo skutecznie, bo sama byłam takim niejadkiem w dzieciństwie. Czasami rodzice nie dają swoim dzieciom zgłodnieć i cały czas proponują jedzenie. Maluch coś skubnie, podje, a w porze obiadowej nie chce jeść i kaprysi, gdyż nie czuje głodu. Przez kilka dni zrezygnujmy z biegania za dzieckiem z jedzeniem, poczekajmy aż samo zgłodnieje i zainteresuje się posiłkiem. Pomiędzy głównymi posiłkami nie podsuwajmy maluchom przekąsek, zwłaszcza słodkich.

Kolorowo i wesoło

Aby zachęcić malucha do jedzenia warto zadbać o wygląd serwowanych mu potraw. W końcu my również jemy oczami i pociąga nas to co wygląda apetycznie. Nawet zwykłą kanapkę możemy zamienić w dzieło sztuki, zajmie nam to więcej czasu, ale dziecko z pewnością zainteresuje się i doceni wysiłek. Z sera i wędliny można za pomocą foremek wyciąć różne wzory, a warzyw lub owoców, czy np. jajek zrobić muchomorki, domki, kwiatki itp. W podobny sposób możemy udekorować zupy czy drugie danie, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Nic na siłę

Karmiąc dziecko na siłę lub wmuszając nielubiane potrawy i produkty spożywcze możemy je zniechęcić całkowicie do jedzenia. Śniadanie, obiad, czy kolacja staną się przykrym przymusem. Zmuszanie do jedzenia może spowodować zaburzenia w odżywianiu. Dlatego trzeba zastosować zasadę: nic na siłę. Jeśli dziecko nie lubi np. brokułów, brukselki, marchewki nie każmy mu jej jeść. Argumenty, że fasolka jest zdrowa, smaczna itp. nie przemawiają do 2-3 latka. W zamian pozwól dziecku wybierać, zaproponuj mu co może zjeść w zamian. Podczas posiłków nie wymagaj aby wszystko było do końca zjedzone, niech dziecko zje tyle i ile może i to co lubi.

Atmosfera samodzielności

Kolejne sposoby na małego niejadka to zachowanie odpowiedniej atmosfery przy stole i pozwolenie mu na samodzielność. Posiłki należy spożywać razem z dzieckiem i najlepiej o jednej porze, dzięki temu maluch uczy się dobrych nawyków. Rodzinna. miła atmosfera przy stole ma duży wpływ na apetyt. Pozwólmy dziecku aby jadło same, może zajmie mu to dłużej ale jest szansa, że zje o wiele więcej. Nie okazujmy naszych negatywnych emocji przy stole, gdyż dziecko je wyczuwa i jeśli będziemy je strofować będzie wolało odejść głodne. Nerwy i stres mogą powodować brak apetytu u dziecka. Pozwólmy maluchowi się wybrudzić, pomagać sobie rączkami, czy udziwniać jedzenie. W końcu posiłek ma być przyjemnością dla każdego niezależnie od wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *