Kosmetyki i zdrowie

Sucha skóra u niemowlaka – przyczyny i pielęgnacja

Niemowlęta i małe dzieci mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji i troski. Tak cienka skóra jest narażona na szereg szkodliwych czynników, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne dla skóry osób dorosłych. Dlatego, aby nie zaszkodzić maluszkowi, warto wiedzieć jak właściwie pielęgnować skórę małych dzieci. 

Przyczyny suchej skóry u niemowlaka 

Skóra noworodków i niemowlaków nie jest w pełni rozwinięta. Jej struktura zdecydowanie różni się od struktury skóry u dorosłego. U niemowlaków, gruczoły łojowe odpowiedzialne za natłuszczanie nie są jeszcze aktywne, a warstwa lipidowa nie jest w pełni rozwinięta. Szybszemu przesuszaniu się skóry sprzyja brak właściwej termoregulacji, za które odpowiadają gruczoły potowe. Te również nie funkcjonują jeszcze w pełni. Różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry i naskórka zanikają około trzeciego roku życia. Przesuszaniu skóry u małych dzieci sprzyja także niewłaściwa pielęgnacja ,polegająca głównie na stosowaniu źle dobranych kosmetyków. Do oczyszczania i natłuszczania czy nawilżania skóry nie można używać kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych. Dla maluszków trzeba wybierać kosmetyki przeznaczone specjalnie dla nich. Takie produkty nie zawierają: konserwantów, parabenów, barwników i środków zapachowych. Przesuszaniu skóry może sprzyjać też zbyt długa kąpiel. Co zatem wybrać? Najlepsza może okazać się delikatne emulsja do suchej skóry głowy.

Pielęgnacja suchej skóry niemowlaka – emulsja do suchej skóry głowy

Po kosmetyki do pielęgnacji skóry najmłodszych najlepiej udać się do apteki. Kosmetyki apteczne do suchej skóry niemowlaków działają leczniczo na problemy skórne, tworzą również warstwę ochronną, nawilżają i natłuszczają. W większości przypadków suchej skóry u dziecka wystarcza zmiana kosmetyków i nawyków higienicznych. Szczególnie niepokojąco wygląda sucha skóra na główce maluszka, zazwyczaj jest to ciemieniucha, jednak występują też inne przyczyny o których więcej dowiemy się z: https://www.maluchy.pl/artykul/893-Sucha-skora-glowy-u-dziecka-jak-temu-zapobiec Do mycia główki i włosków najlepiej sprawdza się emulsja  do suchej skóry głowy, która delikatnie oczyści i zwalczy problem. Do pielęgnacji całego ciała watro wybierać preparaty zawierające w sobie emolienty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *